Trump: Rusya, Venezüela’daki vatandaşlarını çekecek

ABD Başkanı Trump’ın sözleri, ABD’nin Venezüela’ya olası müdahalesinin önündeki engelin ortadan kalktığı yorumlarına neden oldu.


ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın, Venezüela’daki vatandaşlarının çoğunu geri çekeceğini kendilerine bildirdiğini duyurdu. Trump, İngiltere gezisi sırasında attığı tweette, "Rusya, Venezüela’daki vatandaşlarının çoğunu geri çekeceğini bize bildirdi." bilgisini verdi.

Venezüela'da, ABD destekli muhalif Juan Guadio kendisini devlet başkanı olarak ilan etmiş, bir önce de orduya darbe çağrısı yapmıştı. 


Generaller ise Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya bağlılıklarını açıklamıştı. ABD'nın Guiado'ya açık desteğinin ardından AB ülkeleri de Maduro karşıtı cephede yer almıştı. Rusya ise Maduro'yu destekliyor. 

Donald Trump’ın sürpriz açıklaması, ABD’nin Venezüela’ya müdahale etmesinin önündeki olası Rusya engelinin aşıldığı şeklinde değerlendirmelerin yapılmasına neden oluyor.

MEKSİKA'YA DA SESLENDİ!

Trump bir başka tweet'inde ise Meksik'ya seslenerek, "Meksika iyi niyetin bir işareti olarak, Güney sınırlarımıza olan göçü ve uyuşturucu akışını derhal durdurmalıdır. İsterlerse yapabilirler!" dedi. 

Trump, ABD-Meksika sınırına göçmenlerin alışını durdurmal için duvar örmek istiyır, meksika hükümetini de yasadışı göçü teivik etmekle suçluyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ