Trump: Obama başımıza IŞİD’i sardı, ABD’nin en beceriksiz başkanıydı

Trump-Obama gerginliği yükseliyor. Obama, Trump’ı görevinin sorumluluklarını getirmemekle suçluyor. Trump ise Obama’nın ABD’nin en beceriksiz başkanı olduğun ve kendisine “tezgah” kurduğunu iddia ediyor.


ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamalar ile yine herkesi şaşırttı. “Obama ve Biden bana tezgah kurdular bundan şüphem yok.” diyen Trump, eski başkan Obama’ya hakaretlerini sürdürdü. “Beceriksiz, tamamen beceriksiz bir başkandı” dediği Obama’nın siyasi skandallar karıştığın söyledi. Trump, bu iddiaları için kanıt göstermedi.

Trump ayrıca ABD’de tartışmalara yol açan “hidroksiklorokin” adı verilen sıtma ilacını önlem amaçlı kullandığını açıkladı. Silah satışı ile sorulara cevaben, “İstiyorlar satıyoruz, yoksa gidip Çin’den, Rusya’dan alırlar” dedi. Dünya Sağlık Örgütünü eleştirmeye devam eden ABD Başkanı “Örgüt tamamen Çin’in kuklası oldu” açıklaması yaptı.


TRUMP OBAMA’YI SUÇLAMAYA DEVAM EDİYOR

Son 3 günde, eski Başkan Obama hakkında tam 19 tane tweet atan Trump, suçlamalarına devam ediyor. Trump, Obama’yı temel olarak iki konuda hedef alıyor. İlki Koronavirüs (Covid-19) pandemisi için ülkeyi daha önce hazırlamamak, ikincisi ise Trump’ın yaklaşan başkanlık seçim kampanyasını baltalamak. Trump iki konuda da kanıtlar gösterme gereği duymuyor.

BANA TEZGAH KURDULAR

Trump’ın Obama’ya bu kadar bu kadar sert tepki göstermesinin bir sebebi de, ABD Adalet Bakanı William Barr’ın Rusya Soruşturmasına yönelik incelemeye Obama ve eski Başkan Yardımcısı Biden’ı dahil etmeyeceğini açıklaması oldu. Trump bu karara şaşırdığını söyledi.

CNN’in haberine göre, Obama ve Biden’ın olup bitenlerden sorumlu olduğunu söyleyen Trump “Obama ve Biden’ın bana kurulan tezgahın içinde olduklarından şüphem yok. Bu tarihimizdeki en kötü siyasi skandaldır.” dedi.

Başsavcı William Barr’ ise Rusya’nın soruşturmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, savcılığın tarafsızlığını dile getirdi. “Başsavcı olduğum sürece, cezai adalet sistemi siyasi amaçlar için kullanılmayacak, partilere hizmet etmeyecektir” dedi. Barr yaptığı basın toplantısında “Görevin suistimal edilmesi her zaman federal suç değildir” dedi.

OBAMA: YÖNETİM NE YAPTIĞININ FARKINDA DEĞİL

NBC’nin aktardığına göre, Obama, katıldığı Üniversite mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada isim vermese de, hali hazırdaki hükümeti eleştirdi. “Görevde olduklarının farkında değiller, işlerini layıki ile yapmıyorlar hatta görev başındaymış takliti bile yapmıyorlar.” dedi.

Obama mezunlara görev sorumluluğu ile mesajlar verdiği konuşmasında “Yetişkinler yaptıklarından sorumludurlar ama karşımızda tam olarak ne yaptıklarını bilmeyen insanlar var” dedi.

Yeni mezunlara seslenen Obama “Birçoğu doğru soruları sormuyor. Dünya eğer daha iyi bir yer olacaksa hepimiz sorumluluk almalıyız. Bu size da bağlı unutmayın” dedi. Eski başkan ayrıca ABD’deki korona virüs mücadelesi için “Kaotik bir felaket” dedi.

TRUMP: “SİLAH İSTİYORLAR BİZ DE SATIYORUZ, NİYE SATMAYALIM!”

Trump dün, gıda sektörü temsilcileri ile yaptığı toplantıya katılan gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Dışişleri Bakanlığı Müfettişi Steve Linick’in ani bir kararla görevden alınması konusunda “Pompeo istedi aldım” diyen Trump, kendisini şahsen tanımadığı söyledi.

Trump “Dışişleri Bakanı Pompeo, bu kişiyi görevden almamı istedi, ben de aldım. Linick’i, Obama’nın atadığını söylediler, ben de öyleyse onu görevden alırım dedim.” açıklasını yaptı.

Linick’in geçmişte Pompeo’nun Suudi Arabistan’a yapılacak 8 milyar dolarlık silah satışının hızlandırılması talimatını soruşturduğu iddiası ile gündeme gelmişti. Trump bu iddiayı dillendiren gazetecilere sinirlendi.

Obama “Ülkeler silah satın almak için bize çok büyük paralar ödüyorlar. Böyle bir durumda anlaşma hemen imzalanlı.” derken ABD’den silah almak isteyen çok ülke olduğunu söyledi.

“Bizden silah almak istiyorlar. Neden işi zorlaştıralım, o zaman gider Çin’den ve Rusya’dan alırlar.” diyen Trump, geçmiş hükümetlerin işi yavaştan alıp çok yanlışlar taptığını söyledi.

TRUMP: “OBAMA BÜYÜK BİR BECRİKSİZDİ”

Gazetecilerin ABD’nin koronavirüs mücadelesi ile sordukları soruları Trump, yine Obama yönetimini suçlayarak cevap verdi.

Trump Obama yönetiminin kendilerine “bozuk bir sağlık sistemi” bıraktığını da öne sürerken, çok ağır durumda olan sağlık sistemini gayet güzel toparladıklarını belirtti. Trump, ilk kez 2019’da dünyanın tanıdığı koronavirüs için uzun süredir Obama’yı suçluyor.

Sağlık sistemin yanı sıra IŞİD’i de ABD’nin başına Obama’nın sardığını ama kendisinin temizlediğini belirten Trump. “Beceriksiz bir başkandı. Obama, ABD tarihindeki en kötü başkanlardan biriydi. Bize dağılmış bir ordu ve DEAŞ’ı bıraktı” dedi.

“DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ÇİN’İN KUKLASI OLDU”

Trump, konuşmasına uzun süredir gerginlik yaşadığı Dünya Sağlık Örgütünü (DSÖ) de eleştirmeyi unutmadı. 73. Dünya Sağlık Asamblesi’nde konuşmamayı seçtiği söyleyen Trump, DSÖ’nün son dönemde çok endişe verisi işler yaptığını iddia etti.

“ABD, DSÖ’ye 450 milyon dolar ödeme yapıyor, oysa Çin’in sadece 38 milyon dolar ödüyor. Bir şey yanlış değil mi? DSÖ Çin’in kuklası. Çin merkezli hareket ediyor.” dedi.

Çin’i de unutmayan Obama, “Korona salgınını en başında önlem almak yerine, virüsün tüm dünyaya yayılmasına neden olduğu için Çin bu salgından dolayı sorumlu tutulmalı. Tüm dünyayı mahvetti” dedi.

TEDBİR OLARAK SITMA İLACI KULLANIYOR

The Guradian, ABD’de tartışmalara neden olan sıtma ilacı için de açıklama yapan Trump, son birkaç haftadır, önlem amaçlı hidroksiklorokin kullandığı söylerken gazetecileri şaşırttığını bildirdi..

“Evet kullanıyorum, istediğimi söyledim, doktorlar da itiraz etmedi” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ