Trump, İngiltere’de protesto edildiği gösteriler için ‘sahte haber’ dedi

ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere gezisinin ikinci gününde Başbakan Theresa May ile basın toplantısı düzenledi.İngiltere’de kendisine karşı yapılan gösteri ve protestolara dair bir soruyu cevaplayan Trump, “Bunlar sahte haber. Ben her yerde tezahürat yapan insanlar gördüm, protesto görmedim” dedi.


BBC’nin haberine göre, Trump, onuruna verilen yemeği boykot eden ve bugün Londra’da düzenlenen Trump karşıtı gösteride bir konuşma yapan ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn hakkındaki bir soruya ise “Corbyn ile konuşmadım, tanımıyorum. Benimle bugün veya yarın görüşmek istedi, reddettim. Benim durduğum yerden kendisi negatif bir güç. Eleştiren insanları sevmiyorum, iş bitiren insanları seviyorum” yanıtını verdi.

Donald Trump, ABD ile İngiltere’nin tarihsel ilişkisini övdü ve “İngiltere ve ABD’nin ittifakı, dünyanın gördüğü en büyük ittifaktır” diye konuştu.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise 1 milyon Amerikalının İngiliz şirketlerinde, 1 milyon İngilizin de Amerikan şirketlerinde çalıştığını söyledi.

May, iki ülkenin Brexit sonrası kapsamlı bir ticaret anlaşması yapmak için istekli olduğunu da ekledi.

Londra Belediye Başkanı Khan: Trump, 11 yaşında bir çocuk gibi davranıyor

ABD Başkanı Donald Trump bugün İngiltere’de birçok kentte protesto ediliyor. Trump’ın gezisine başlamadan önce eleştirdiği Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, ABD Başkanı’na tepki gösterdi. Khan, Trump için, “11 yaşında bir çocuk gibi davranıyor” dedi.

BBC’ye konuşan Khan, “Dünya çapında aşırı sağcı hareketlerin Trump’ı kendi reklam yüzleri olarak görmesi beni endişelendiriyor” diye konuştu ve ekledi:

“Aşırı sağ görüşler, Donald Trump’ın katkısıyla normalleşiyor.”İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nden olan Khan daha önce Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesini de eleştirmiş, onun başkanlığının LGBT ve kadın haklarında gerilemeye yol açtığını söylemişti.

Khan, resmi ziyaret öncesi Pazar günü Observer gazetesinde yayımlanan yazısında da Trump’ı “20. yüzyılın faşistlerinin siyaset dilini kullanmakla” eleştirmiş, Trump ise Khan’a onun çok kötü bir belediye başkanı olduğunu söyleyerek ve “Tam bir zavallı” diyerek yanıt vermişti.

Corbyn, Trump karşıtı gösteride konuştu

Bugün Londra’da düzenlenen Trump karşıtı protesto gösterisinde ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn de bir konuşma yaptı.

“Protestolar ve aktivizm değişime yol açar, bunu asla unutmayın” diyen Jeremy Corbyn, Trump’ın Sadiq Khan’ı eleştirmesine tepki gösterdi.

Corbyn, Londra’nın Müslüman bir belediye başkanı olduğu için gurur duyduğunu söyledi.

İşçi Partisi lideri dün akşam Trump onuruna verilen resmi resepsiyonu da boykot etmişti.

Protestolar uçağı inmeden başladıTrump henüz Londra’nın kuzeyindeki Stansted Havalimanı’na iniş yapmadan protestolarla karşılaşmıştı. Trump geçen yıl ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan çekmiş, küresel ısınmayı ise bir “aldatmaca” olarak tanımlayarak ABD’nin kömür enerjisi sektörünü yeniden canlandırma sözü vermişti.

Bugünkü gösterilerde Trump’ın geçen yılki resmi olmayan İngiltere ziyareti düzenlenen protestoların sembolü haline gelen bebek Trump balonu da bir kez daha havalanacak.

Londra’nın yanı sıra Manchester, Birmingham ve Belfast gibi büyük kentlerde de Trump karşıtı gösteriler düzenleniyor.

Trump balonu için açılan Twitter hesabından da “Biri beni uyandırdı” tweeti atıldı.

İngiltere Emniyeti, ülke genelinde yaklaşık 10 bin polis memurunun görev yapacağını duyurdu.

Trump’un görüşme teklifini ‘yoğunum’ diyerek reddettiEski İngiltere Dışişleri Bakanı ve yeni başbakan adayı Boris Johnson’ın İngiltere ziyareti gerçekleştiren ABD Başkanı Donald Trump ile yüz yüze görüşmeyi reddettiği belirtildi, Johnson, Theresa May’ın istifasının ardından İngiltere başbakanı olmaya en yakın adaylardan biri.

Johnson’ın ‘ret’ kararı, Trump ile yaptığı 20 dakikalık bir telefon görüşmesinin ardından geldi.

SEBEP ‘YOĞUNLUK’

Johnson’ın Trump’ın görüşme talebini One Nation etkinliğine bağlı yoğunluk nedeniyle reddettiği belirtildi. Konuyla ilgili henüz ne Trump ne de Johnson bir açıklamada bulunmadı.

BAŞBAKANLIK TARTIŞMALARI SÜRÜYOR

Trump’ın ziyareti, İngiltere’ye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret olması bakımından önem taşıyor. Ancak ziyaret, İngiltere’de siyasi açıdan bir hayli gerilimli bir döneme denk geldi.

Avrupa Birliği’nden çıkış sürecinde yaşanan kriz nedeniyle istifa eden İngiltere Başbakanı Theresa May 10 Haziran itibariyle görevini resmen bırakacak. İstifa nedeniyle kimin başbakan olacağına dair tartışmalar sürüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ