Trump başbakanın yüzüne telefon kapadı

ABD başkanı Donald Trump Avustralya başbakanının yüzüne telefon kapadı. Krizin sebebi ABD'ye gelmesi planlanan 1250 mülteciydi.
ABD başkanı Donald Trump, Avustralya’nın ABD’ye gönderceği  mülteciler konusunda tartışma çıkınca Avustralya başbakanı Malcolm Turnbull’un yüzüne telefon kapadı. Trump’ın Turnbull’un yüzüne telefon kapamasının sebebi Avustralya başbakanının Trump’ın Avustralya’daki bir kamptaki 1250 mültecinin ABD’ye kabulüyle ilgili anlaşmanın gereğini yapmasını talep etmesiydi.

New York Times’ın haberine göre  tarafların birbirlerine ağır sözler sarf etmesi üzerine görüşme bir saat olarak planlanmış olmasına rağmen Trump 25 dakika sonra Turnbull’un yüzüne telefonu kapadı.

Malcolm Turnbull konuşmayı  ‘çok açık ve doğrudan’ diye tanımlamakla yetinirken görüşmenin detaylarının Washington Post tarafından yayınlanmasını da eleştirdi. görüşme detaylarının Washington Post’ta yayınlanmasının ardından Donald Trump attığı bir tweette “İnanabiliyor musunuz Obama yönetimi Avustralya’dan binlerce mültecinin ABD’ye gelmesini kabul etmiş. Neden? Bu aptalca anlaşmayı inceleyeceğim” dedi.  Trump’ın tweeti iki lider arasındaki gerilimi yeniden tırmandırdı.  Turnbull, görüşmenin ayrıntılarının kamuoyuna açıklanması nedeniyle, hayal kırıklığına uğradığını vurguladı.


Trump yönetiminin üst düzey bir yetkilisi mültecilerden bir kısmının bir sonraki Boston bombacısı olabileceği doğrultusunda istihbarat aldıklarını söyledi. Turnbull ise bu konudaki raporlara aşina olduğunu söylemekle yetindi.    Avustralya da kaçak mülteciler konusunda tavizsiz, sert politikalarıyla tanınıyor. Avustralya, deniz yoluyla kaçak giriş yapan göçmenleri daha karaya ayak basar basmaz sınırdışı etme politikası uyguluyor.  Bu kriz tatlıya bağlanmazsa Avustralya’nın giderek daha fazla Çin’e yanaşacağına dair yorumlar yapılıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ