Times: Türkiye’nin Kürtlere karşı beyaz fosfor kullandığı iddiaları soruşturulmalı

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği askerî harekât sırasında Kürtlere karşı kimyasal silah kullandığı iddiaları İngiliz The Times gazetesinin gündeminde.
Times, bugünkü başyazısında TSK’nin kimyasal silah kullandığı yönünde ortaya çıkan iddiaların soruşturulması çağrısını yaptı. 

Times'ın "Hemen cevaplanması gereken soru" başlığını taşıyan başyazısında “Beyaz fosforun esasında yasaklanmış bir silah olmadığı, Cenevre Sözleşmesi'nin bu maddenin el bombalarında, hava mühimmatında ve topçu mermilerinde kullanımına izin verdiği” belirtiliyor. Yazıda İngiltere dahil birçok Batılı ülkenin ordusunun envanterinde beyaz fosforun olduğu ifade ediliyor.

Ancak Times, savaş hukukuna göre beyaz fosforun sivillere karşı kullanılmasının yasak olduğuna dikkat çekiyor. Beyaz fosfor insan derisi ile temas ettiğinde oldukça ciddi ve acı verici yanıklara neden oluyor.


Gazetenin Haseke'deki muhabiri Anthony Loyd'a konuşan 69 yaşındaki İranlı doktor Abbas Mansouran ise tedavi ettiği 15-20 arası yaralıda beyaz fosfor yanıkları tespit ettiğini, bu kişiler arasında savaşçıların yanı sıra siviller ve çocuklar da olduğunu söylüyor.

Gazeteye konuşan bir yetkili uluslararası kimyasal silah uzmanlarının bölgede incelemede bulunduğunu belirtiyor ve "Hiçbir şüphe yok. Beyaz fosfor kullanılmış" diyor.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), yasak bazı kimyasal silahların kullanıldığı iddialarından haberdar olduklarını ve söz konusu silahların olası kullanımı konusunda bilgi topladıklarını duyurmuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün yaptığı açıklamada “TSK envanterinde bir gram kimyasal silah yok” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ