Time Dergisi, 2019 Yılın Kişisi’ni seçti: Greta Thunberg

Time dergisi 2019’a damga vuran yılın kişisini açıkladı. Buna göre dergi İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’i yılın insanı seçti.


 Okul grevi ve düzenlediği eylemlerle çevrecilerin tanılan yüzü olan 16 yaşındaki İsveçli aktivist, sesini dünyanın en önemli konferanslarında politikacılara yaptığı konuşmalarla duyurmuştu.

Genç aktivist 8 yaşında iklim değişikliği ve küresel ısınma terimleriyle karşılaşmış ve küresel iklim sorunlarının insan eylemleri sonucunda gerçekleştiğini öğrenmiş. Küçük Greta yaşadığı hayal kırıklığı sonucu 11 yaşında depresyona girmiş. Bu dönem yemek yememeye ve konuşmamaya başlamış. Yalnızca çok gerekli olduğunda konuşan Greta’ya otizmin bir türü olan asperger sendromu ve seçici konuşmamazlık teşhisi konmuş.


Greta Thunberg Time dergisi tarafından 2018’in en etkili 25 gencinden biri seçilmişti. Cuma günleri okulu boykot ederek İsveç Parlamentosu önünde yaptığı eylemlerde başlangıçta tek başınaydı Greta. Ancak gün geçtikçe İsveçli akranları okulu kırıp iklim için bir araya gelmeye ve Greta’ya destek olmaya başladı. Zamanla hareket İsveç sınırlarını aştı ve dünyanın 270 şehrinde 70 bin kadar öğrenci Cuma günü “gelecek için Cuma” eylemlerine katıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ