​Ticaret savaşlarında ABD geri adım attı

ABD ile Çin arasında süren ticaret savaşlarında Trump yönetiminden geri adım geldi. ABD yönetimi, Çin'den gelen başta bilişim-teknoloji ürünleri olmak üzere bazı ürünlere ilave yüzde 10 gümrük vergisi uygulamasını erteledi.


Yapılan açıklamada gümrük vergisi uygulamasının 1 Eylül’den 15 Aralık tarihine ertelendiği belirtildi.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD ile Çinli yetkililer arasında yapılan son görüşmenin ardından bu kararın alındığı ifade edildi.


ABD Başkanı Donald Trump ise erteleme kararıyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bunu Noel sezonu için yapıyoruz, ek gümrük vergilerinin ABD müşterileri üzerinde bir etkisi olma ihtimaline karşılık. Şu ana kadar görünürde bir şey yok.”

Alınan kararın ardından Apple hisseleri değer kazandı. Apple, Çin’e uygulanan ek vergiler nedeniyle bu ülkede üretimini yaptığı ürünlerin fiyatının artacağını belirtmişti. Apple hisseleri bunun ardından değer kaybetmişti.

İlave gümrük vergisi ertelenen ürünlerin başında cep telefonu, laptop ve video oyun konsolu gibi bilişim-teknoloji ürünleri geliyor. 

Açıklamada ayrıca, sağlık, güvenlik ve ulusal güvenlikle ilgili bazı ürünlerin ise ilave gümrük vergisi listesinden çıkarıldığı ifade edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ