Temsilciler Meclisi Komitesi: Flynn’in Türkiye’den aldığı para kanunların ihlali

Temsilciler Meclisi Denetleme Komitesi Başkanı Jason Chaffetz, bugün yaptığı açıklamada Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Mike Flynn’in Rusya ve Türkiye’den aldığı paraların ‘kanunsuz olduğunun’ görüldüğünü açıkladı.
Komitenin Demokrat Partili Eşbaşkanı Elijah Cummings ile birlikte yaptıkları basın açıklamasında Chaffetz, Flynn’in Rusya ve Türkiye bağlantılı paraları almadan önce gerekli yerlerden izin almasi gerektigi halde, izin istemediğini açıkladı.

Flynn, emekli bir general olduğu için emekliliğinden sonra yaptığı işlerde Pentagon ve diğer gerekli yerlerden uygun olduğuna dair izin alması gerekiyor.

Chaffetz Salı sabahı şunları söyledi: ”kendim de eski bir askeri yetkili olarak diyebilirim ki emekli bir asker olarak Rusya, Türkiye veya başka bir ülkeden bir para alamazsın. Alamazsın işte! Eğer almışsa ki öyle görünüyor o zaman bu uygun bir işlem değil. Ve kanunların ihlalinin sonuçları olacaktır.”


Flynn’i lobici olarak tutan kişi hatırlanacağı gibi Türk işadamı Ekim Alptekin idi. Alptekin kendisinin ‘özel bir şirket’ olarak Flynn’i tuttuğunu söylese de, Flynn, ABD Adalet Bakanlığına başvurusunda yaptığı lobinin Türk hükümeti lehine olduğunu anladığını ve bundan dolayı yabancı ülke lobicisi olarak kayıt yaptırdığını kaydetmişti.

Washington Hattı - İlhan Tanır

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ