“Tayyip Erdoğan’dan hoşlanmıyorlar fakat ona ihtiyaç duyuyorlar"

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Avrupa ülkelerini sert şekilde eleştirdi. “Türkiye’nin Avrupa’ya sığınmacı göndermesinden korkup Suriye’de terörizme sponsor olmaya devam etmek ikiyüzlülüktür” dedi.


Beşşar Esad, Rusya’nın Russia Today televizyonuna röportaj verdi. Avrupa’nın mevcut endişesinin; AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki sığınmacıları Avrupa’ya göndermesi değil, Avrupa’nın ittifak kurduğu ‘binlerce cihat yanlısı’ olması gerektiğini savundu. Esad, “Çoğunluğu ılımlı olmak üzere birkaç milyon sığınmacıdan korkarken, aynı anda Suriye’deki teröristleri doğrudan destekleyip bu grupların ülkenize gelmesinden nasıl endişe etmiyorsunuz” diye sordu.

BİRKAÇ TERÖRİST OLABİLİR


Savaş sebebiyle ülkesini terk etmek zorunda kalan sığınmacılar arasında ‘birkaç terörist’ olabileceğini belirten Esad, fakat sığınmacıların çoğunluğunun büyük bir tehdit oluşturmadığını vurguladı. Bunun aksine ‘cihat yanlılarının’ kendi patronlarına sırtlarını dönebileceklerini belirtti. Esad, şöyle devam etti: “Suriyelileri ve diğer sığınmacıları Avrupa’ya göndermenin tehlikeli olacağını varsayalım, fakat Avrupa için en tehlikeli olacak şey Suriye’deki teröristleri desteklemektir.”

AŞK VE NEFRET

Esad, Türkiye ve Avrupa arasındaki ilişkiyi ‘aşk-nefret’ ilişkisi olarak tanımladı. Avrupa’nın, Türkiye liderinden hoşlanmadığını fakat yine de Tayyip Erdoğan’ın kararlarını dinlemek zorunda olduğunu belirtti. Esad, “Erdoğan ve Avrupa Birliği arasındaki ilişki iki yönlü, ondan hoşlanmıyorlar fakat ona ihtiyaç duyuyorlar” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ