Tayland: Mağaradan kurtarılanların sayısı 11'e yükseldi

Tayland'da bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörlerinden 11'i kurtarıldı.

Mağaradan kurtarılanların kimler olduğu henüz açıklanmadı ve bu kişilerin fotoğrafları yayımlanmadı. Ancak dışarı çıkarılanların sağlık durumlarının iyi olduğu bildiriliyor.

Operasyonun bugün tamamlanması umuluyor.


Dalgıçlar mahsur kalan son iki kişi için çalışmalarını sürdürüyor.

Çocukları Tham Luang Mağarası'ndan çıkarma operasyonu Pazar günü başlamış, ilk gün 4 çocuk dışarı çıkarılmıştı. Pazartesi günü ise erken saatlerde dalgıçlar 4 çocuğu daha su basmış olan mağaradan çıkarmayı başardı.

İlerleyen saatlerde 3 kişi daha kurtarıldı.

Mağaradan çıkarılan çocuklar hastaneye götürülerek sağlık taramasından geçiriliyorlar. 2 çocuğun ciğerlerinde enfeksiyon saptandı.

Bunun dışında çocukların fiziksel ve ruhsal sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Çıkarılan ilk grup çocuğun ailelerini görmelerine izin verildi.

Çocuklar bir hafta boyunca hastanede gözetim altında tutulacaklar.

Dalgıçlar çocukları oksijen tüpleri yardımıyla su altındaki dar geçitlerden geçirerek yeniden gün ışığına çıkarıyor.

Profesyonel dalgıçlar için bile zorlu Operasyon, mağaranın bazı kesimlerinde çok dar alanlarda dalınması ve bazı yerlerde tırmanılması gerektiğinden zorlu bir iş.

Kurtarma çalışmalarına liderlik eden Narongsak Ossotaanakorn, kurtarılan çocukların isimlerinin, çocukları hala içeride olan aileler düşünülerek açıklanmadığını belirtti.

12 çocuk ve futbol antrenörleri 23 Haziran'da yoğun yağışın çıkışları suyla doldurması nedeniyle mağarada sıkışmış, ancak geçen hafta uzman dalgıçlar tarafından sağ bulunmuşlardı.

Yetkililer, mağaradaki su seviyesinin daha da yükselmesi riski yüzünden, kurtarma operasyonunu derhal başlatmaya karar vermişti.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ