Suriye'de imzalar atıldı

Suriye'de ateşkesin garantörü olan Rusya, Türkiye ve İran 'çatışmasızlık bölgeleri' için mutabakat imzaladı. Silahlı muhalifler, Suriye ordusuyla aralarına 'tampon' bölgeler kurulmasını öngören plana tepkili.
Suriye'de ateşkesin garantörü olan Rusya, Türkiye ve İran 'çatışmasızlık bölgeleri' için mutabakat imzaladı. Silahlı muhalifler, Suriye ordusuyla aralarına 'tampon' bölgeler kurulmasını öngören plana tepkili. Muhalifler, Astana'daki toplantıyı bağırarak terk etti.Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriye için yürütülen barış müzakerelerinde kritik bir ilerleme sağlandı. Ateşkesin garantörü olan Türkiye, İran ve Rusya, ülkede ‘çatışmasızlık bölgeleri’ kurulması için bir protokole imza attı.

DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çatışmasızlık bölgelerinin yerleri şöyle verildi: “Türkiye, Rusya ve İran arasında Suriye’nin İdlib vilayetinin tamamı, Lazkiye, Halep ve Hama vilayetlerinin belli bölümleri, Humus vilayetinin belli bölümleri, Şam/Doğu Guta bölgesi ve Dera ve Kuneytra vilayetlerinin belli bölümlerini kapsayan çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasına ilişkin muhtıra imzalanmıştır.”


NERELERDE KURULACAK?

Rusya’nın ortaya attığı belirtilen ‘çatışmasızlık bölgeleri’ önerisi geçen hafta basına sızdırılmış, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinde Türkiye sınırındaki İdlib’in bu bölgelerden biri olacağını söylemişti. Rusya’nın, söz konusu bölgelerde Suriye ordusuyla silahlı isyancılar arasına savaşa müdahil olmayan ülkelerden asker konuşlandırılmasını istediği öne sürülmüştü.

Basına sızdırılan planda çatışmasızlık önerilerinin şu bölgelerde kurulacağı belirtiliyor: İdlib; Suriye’deki isyanın ilk patlak verdiği Ürdün sınırındaki Dera; Şam’ın 2013’te kimyasal silah iddiasıyla gündeme gelen Doğu Guta mahallesi; Hama ile Humus arasında muhaliflerin elindeki bölge.

ESAD DA DESTEKLİYOR

Suriye devlet televizyonu Sana’da dün Dışişleri Bakanlığı’na dayandırılan haberde, Beşar Esad yönetiminin de çatışmasızlık bölgelerine destek verdiği belirtilmişti.

SİLAHLI MUHALİFLER ÖFKELİ

Silahlı muhalefet ise çatışmasızlık bölgeleri planına tepkili. Reuters’ın haberine göre, boykot tehdidine rağmen bugünkü Astana toplantısına gelen silahlı muhalifler, imza öncesinde öfkeli biçimde bağırarak salonu terk etti.

Bir sonraki Astana toplantısının temmuz ortasında yapılması planlanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ