Suriye Ordusu Menbiç’e girdi

SDG ile anlaşan Suriye ordusu Halep’in kuzeyindeki Menbiç kentine girdiği bildirildi. Ordu Kobani'ye doğru ilerliyor. SDG, Şam ile anlaştığını dün açıklamıştı.


Şam yönetimine yakınlığı ile bilinen El Mayadin televizyonu, Suriyeli askerlerin Halep’in 85 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Menbiç kentine girdiklerini iddia etti.

ABD’nin Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Suriye’nin kuzeyinden tamamen çekilme kararının ardından, SDG Şam’la anlaşmıştı. Bu gelişmenin ardından Suriye’nin kuzeyini yöneten Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu, ‘Suriye ordusunun Türkiye sınırına konuşlanacağını‘ açıkladı.


Habere göre SDG bölgeye gelen hükümet güçlerinin giriş kontrol noktalarından girişine izin verdi.

​Sputnik Arapça’ya konuşan askeri bir kaynak, Suriye ordusunun Rakka ve o bölgede bulunan petrol kuyularına yöneldiğini söyledi.

ABD GÜÇLERİ SURİYE ORDUSUNUN GİRİŞİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞTI

Öte yandan, ​El Mayadin televizyonunun bildirdiğine göre, ABD güçleri Menbiç’in batısında Suriye ordusunun bölgeye girişine engel olmaya çalıştı.

SURİYE ORDUSU KOBANİ’YE İLERLİYOR

​Sputnik’in Rakka’daki muhabiri, Suriye ordusunun Rakka’nın güneyinde yer alan Tabka askeri hava üssüne ulaştığı bilgisini verdi. ​Sputnik’e konuşan bir saha kaynağı, Suriye ordusunun Kobani’ye doğru hareket ettiğini bildirdi.KAYNAK: SPUTNİK
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ