Suriye Ordusu, İdlib’de stratejik El Hobeit kasabasını ele geçirdi

Suriye Ordusu, İdlib’de stratejik El Hobeit kasabasını ele geçirdi. Böylece Suriye Ordusu, nisan ayının sonundan beri sürdürdüğü saldırılarda en önemli kazanımını elde etti.26 Nisan’dan beri İdlib’i ele geçirmek için saldırılarını sürdüren Rusya desteğindeki Suriye Ordusu, Ağustos ayına kadar önemli bir kazanım elde edememişti.


Bir hafta süren ateşkesin ardından 1 Ağustos’ta yeniden saldırılarını başlatan rejim güçleri, Hama’nın kuzeyi, Halep çevresi ve İdlib’de bazı kasaba ve köyleri ele geçirdi.

Suriye Ordusu, İdlib’deki ilerleyişi ile bölgedeki Türk askeri gözlem noktalarına da oldukça yaklaştı. Türk askeri gözlem noktaları ile Suriye Ordusu arasında yaklaşık 10 kilometre mesafe kaldı.

SURİYE ORDUSU’NUN 26 NİSAN’DAN BERİ EN BÜYÜK KAZANIMI

Suriye Ordusu, son olarak İdlib’de stratejik El Hobeit kasabasını muhaliflerin elinden aldı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye Ordusu’nun Nisan ayının sonundan beri sürdürdüğü saldırılarda en önemli kazanımını elde ettiğini belirtti.

Uzmanlar, kasabayı İdlib’in güneyine açılan kapı olarak tanımlıyor. Kasabanın ayrıca Şam-Halep karayolu ve Han Sheikhoun şehri açısından da stratejik bir noktada olduğu kaydediliyor.

Çatışmalarda muhalefet ve rejim güçlerinden toplam 100’den fazla kişini öldüğünü belirttiler.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ