Suriye devlet görevlisine ‘insanlık suçuna iştirak’tan Almanya’da ilk uluslararası ceza

Alman mahkemesi, eski bir Suriye istihbarat görevlisini “insanlık suçuna iştirak” ettiği gerekçesiyle 4,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.


Alman mahkemesi, eski bir Suriye istihbarat görevlisini “insanlık suçuna iştirak” ettiği gerekçesiyle 4,5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Bu karar dünyada ilk defa Suriye rejiminin işlediği suçlardan dolayı bir yetkilinin yurt dışında mahkum olması açısından önem taşıyor.

Koblenz Yüksek Mahkemesi, 44 yaşındaki Eyad El Garib isimli eski istihbarat görevlisini, 2011 yılı eylül ve ekim aylarında Şam yakınlarındaki gösteride en az 30 kişinin tutuklanması ve daha sonra bu kişilerin istihbarat servisinin gizli gözaltı merkezine transferinde sorumluluğu olduğu gerekçesiyle mahkum etti.


Ayad El Garib, 2013 yılında Suriye’den kaçmış ve daha sonra Türkiye ve Yunanistan üzerinden 2018 yılında Almanya’ya gelmişti. Garib, duruşmalarda, kendisine isnat edilen suçları reddetmemişti. Savcılık ise sanık için 5,5 yıl hapis talep etmişti.

Alman mahkemesi, bu dava dışında Suriyeli 58 yaşındaki albay Enver Raslan’ı, 58 kişinin ölümü ve 4 bin kişiye yönelik işkence uygulamak suçlaması ile yine “insanlık suçu işlemeye iştirakten” yargılıyor. Bu davanın ekim ayı sonunda tamamlanması bekleniyor.

Raslan’ın 2014’te, Garib’in de 2018’de Almanya’ya geldikleri tespit edilmiş ve her ikisi de 2019’da Berlin’de yakalanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ