Sri Lankalı Bakan: Patlamalar, Yeni Zelanda'daki saldırılara misillemeydi

Sri Lanka, geride ağır yaralar bırakan bir katliama sahne oldu. 310 insanın hayatını kaybettiği kilise ve otelleri hedef alan bombalı saldırılara ilişkin ülkenin savunma bakanından, "Yeni Zelanda’daki cami saldırılarına misillemeydi" açıklaması geldi


Sri Lanka Savunma Bakanı Dinendra Ruwan Wijewardene, Meclis'te düzenlenen oturumda ilk bulguları paylaşan Wijewardene, "saldırının Yeni Zelanda'nın intikamını almak üzere planlandığını" düşündüklerini açıkladı.

Sputnik'in aktardığına göre bakan, "Ön bulgular gösteriyor ki, Sri Lanka'da yaşananlar Christchurch'teki Müslümanlar yapılan saldırıya karşı bir misillemeydi" dedi.


Sri Lanka Başbakanı, saldırılarla ilgili istihbarat olduğunu ancak yeterli önlem alınmadığını itiraf etmişti.

Wijewardene, saldırının iki yerel örgüt tarafından gerçekleştirildiğini de açıkladı. 

Bakan, "Saldırı Ulusal Tevhid Cemaati (NTJ) ile JMI tarafından yapıldı" bilgisini paylaşırken Reuters, IŞİD'in, yayın organı Amaq üzerinden saldırıları üstlendiğini yazdı.

Sri Lanka'da pazar günü Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayinlerinin yapıldığı Kochchikade kentindeki St. Anthony's, Katana'daki St.Sebastian ve Batticaloa'daki Meryem Ana kiliseleri ile Colombo'daki Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar düzenlendi. Bu saldırıların ardından Colombo'nun banliyöleri Dehiwala'da ve Dematogoda’da patlamalar oldu. 

Saldırılarda şu ana kadar 310 kişi yaşamını yitirdi, 500’den fazla kişi de yaralandı.

Ülkede, iç savaşın sona erdiği 2009’dan bu yana yaşanan en büyük saldırılar olarak kayıtlara geçti.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde cuma namazı sırasında iki camiye yapılan saldırılarda ise 50 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırı, aşırı sağ görüşe sahip Avustralya doğumlu Brenton Tarrant tarafından gerçekleştirilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ