Sri Lanka’da kiliseler ve otellerde patlama: 185 ölü, 500 yaralı

Dünya pazar gününe Sri Lanka'daki terör saldırıları ile uyandı. Ülkedeki üç kilise ve otelde eş zamanlı meydana gelen patlamalarda 185 kişi yaşamını yitirirken 500 kişi de yaralandı.
Ülkede Paskalya Yortusu kutlanıyordu.

21 milyonluk bir nüfusa sahip ülkede saldırılar büyük bir panik ve korku yarattı. 

Yarım saat içerisinde gerçekleşen altı patlamanın ardından hayvanat bahçesi yakınında bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi. Sekizinci başka bir patlamanın da meydana gelmesiyle ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.


Patlama, başkent Colombo'da meydana geldi.

Nüfusunun yüzde 70’i Budist olan Sri Lanka’da St. Anthony’s Kilisesi’nde yaşanan saldırı sonrasında ilk belirlemelere göre en az 185 kişinin öldüğü ve 500 kişinin de yaralandığı açıklandı. Yetkililer henüz saldırıyı kimin üstlendiğine dair bir açıklama yapmadı.

Saldırılar, Colombo'daki St. Anthony Kilisesi'ni, 5 yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerini, Negombo'daki St. Sebastian Kilisesi'ni ve Batticaloa'daki Zion Kilisesi'nin hedef aldı.

Ölü sayısının artacağı belirtiliyor. Sri Lanka polisi patlamaların intihar saldırısı olabileceği ihtimalini değerlendiriyor. 

Sri Lanka basınında ölen ve yaralananlar arasında turistlerin olabileceği belirtildi. BBC'nin hastane kaynaklarına dayandırılan haberinde de hayatını kaybedenler arasında en az 9 yabancı uyruklu kişinin bulunduğu kaydedildi.

Saldırıların ikisinin intihar saldırısı olduğu da gelen haberler arasında.

Patlamaların ardından Sri Lanka Bakanlar Kurulu acil bir toplantı düzenledi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ