Sosyal medya devleri Hong Kong’da bayrak açtı: Kullanıcı bilgilerini hükumete vermiyorlar!

Hong Kong’da yeni ulusal güvenlik yasasının yürürlüğe girmesinin ardından Facebook, Twitter, Google ve Zoom, yetkililerin veri taleplerini yanıtlamayı durdurdu. Şirketler, yeni yasayı ifade özgürlüğü ve insan hakları açısından incelemeye aldı.Çin’in Hong Kong’da uygulanacak yeni ulusal güvenlik yasasını kitlesel protestolara rağmen kabul etmesinin ardından Facebook, Twitter, Google ve Zoom, hükumetin kendilerinden talep ettiği kullanıcı verilerini şu an için temin etmeyeceklerini açıkladı. TikTok da Hong Kong piyasasından çıkma kararı aldığını açıkladı.


Yeni yasa, Çin’deki merkezi hükumeti yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan faaliyetlerin yasaklanmasını içeriyor.

Facebook ve WhatsApp’tan yapılan açıklamada, yeni ulusal güvenlik yasasının insan hakları uzmanlarınca incelenmesini beklediklerini, bu süreçte Hong Kong hükumetinden gelen bilgilerin incelenmesi taleplerini değerlendirmeye almayacakları vurgulandı. Şirketin ‘ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inandığı, insanların güvenlik endişesi olmadan kendilerini ifade etme hakkını destekledikleri’ belirtildi

Twitter’dan CNN’e yapılan açıklamada ise yeni yasanın değerlendirilmesi sürecinde Hong Kong yetkililerinin veri ve bilgi taleplerinin yanıtsız bırakılacağı kaydedildi. Twitter sözcüsü, “Kamunun çıkarının düşünen birçok kurum, sivil toplum lideri ve sektördeki diğerleri gibi, bu yasanın hazırlanma süreci ve tam niyeti konusunda derin endişelerimiz var” dedi.

Google sözcüsü de, yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber Hong Konglu yetkililerden gelen yeni veri taleplerine yanıt vermeyi durdurduklarını açıkladı.

Zoom da aynı yönde bir karar aldığını duyurdu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ