Sokağa çıkma yasağı, Wuhan’da 700 bin yeni vakayı önledi

ABD ve İngiltere’den bilim insanlarının Science bilim dergisinde yayımlanan son araştırmasına göre, COVID-19 salgınının ortaya çıktığı yer olan Wuhan’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile hastalığın 700 binden fazla kişiye bulaşması önlendi.


Araştırmada hastalığın ilk ortaya çıktığı Wuhan’da alınan sert tedbirlerin, çevre kentlerde gerekli önlemlerin alınabilmesi için 50 gün zaman kazandırdığı bilgisi yer aldı.

Oxford Üniversitesi’ndeki araştırma grubundan Christopher Dye, salgının tespit edildiği 50’inci gün olan 19 Şubat’ta, Çin’de tespit edilmiş 30 bin vaka olduğunu belirterek, “Wuhan’da sokağa çıkma yasağı ve OHAL ilan edilmemiş olsaydı, Wuhan dışında 700 binden fazla yeni vaka olabilirdi” dedi.


Bilim insanlarının virüsün yayılmasını inceleyen araştırması vaka öykülerinin yanı sıra sağlık kurumları ve cep telefonu operatörlerinden aktarılan vakaların konumlarıyla ilgili verilere dayanıyor.

‘VİRÜSÜN YAYILMASI CİDDİ ÖLÇÜDE SINIRLANDIRILDI’

ABD Penn State Üniversitesinden Biyolog Ottar Bjornstad, cep telefonları sayesinde elde edilen konum bilgilerinin çok geniş veri sağladığını belirterek, “Analizlere göre, 23 Ocak’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte virüsün yayılmasının ciddi ölçüde sınırlandırıldığına” dikkat çekti.

Pekin yönetiminin Wuhan’nın dış dünyayla bağının tamamen koptuğu 23 Ocak kararı çok sert bir önlem olarak değerlendirilmişti. Ancak halihazırda dünya nüfusunun yaklaşık yarısı sokağa çıkma ve sosyal yaşam kısıtlamalarıyla karşı karşıya.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, şimdiye kadar 850 bin kişide yeni tip koronavirüs tespit edildi. 40 binden fazla kişi de virüsün yol açtığı solunum yolu hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ