Şehirde mitinge izin verilmeyince binlerce kişi ormanda toplandı

Belarus’u 24 yıldır yöneten Aleksandr Lukaşenko, ülkedeki tek rakibi 37 yaşındaki öğretmen Svetlana Tihanovskaya engelleme çalışmaları geri tepiyor.
Lukaşenko yönetimi, Brest kentindeki seçim kampanyasında miting alanı için Tihanovskaya’ya izin vermeyince taraftarları ormanda toplandı.

Yasaklama sonrası 350 bin nüfuslu Brest’in tarihindeki en kalabalık miting ortaya çıktı ve 20 bin kişi tüm engellemelere rağmen Svetlana Tihanovskaya desteklemek için alana geldi.
Normalde ünlü YouTuber, blogger ve aktivist olan Svetlana Tihanovskaya’nın kocası Sergey Tihanovskaya, Belarus’ta Lukaşenko karşıtı muhalefetin lideriydi ve 9 Ağustos’ta yapılacak seçimlerde başkan adayı olmayı planlıyordu. Ancak önce o, ardından da muhalefetin diğer iki güçlü adayı tutuklanınca, Lukaşenko’nun karşısında tek muhalif aday olarak Svetlana Tihanovskaya kaldı.

Tihanovskaya’nın seçmenlerden oy isterken tek maddelik bir sözü var: “Eğer başkan seçilirsem tek vaadim, hemen istifa etmek ve altı ay içinde ülkeyi gerçek adayların özgürce katılacağı adil bir seçime götürmek.”

Mecburen bağımsız aday olan Svetlana Tihanovskaya, Lukaşenko’nun 24 yıldır tek adam olarak yönettiği Belarus’ta her şeye rağmen başkan adayı sıfatıyla devlet TV kanalında yaklaşık yarım saatlik söz hakkıyla halka seslendi. Lukaşenko’ya sert eleştirilerde bulundu ve daha özgür, müreffeh bir Yeni Belarus sözü verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ