Salih Müslim'den ağır suçlamalar

Erdoğan'ın ABD ziyareti öncesi PYD cephesinden bombardıman geldi.
PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretine ilişkin olarak “ABD ve Trump’un YPG konusunda tavrı net, Erdoğan’a da aynısını söyleyecektir. Türkiye bu gerçeği kabul etmeli. Diğer türlü görüşmeden bir sonuç çıkmaz” dedi. 

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, gündemdeki konuları Fırat Haber Ajansı’na (ANF) değerlendi. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Astana toplantılarında Rusya, Türkiye ve İran’ın, Suriye’nin belli bölgelerinde “güvenlik bölgeleri” oluşturmaya yönelik aldığı kararı değerlendiren Müslim, “Güvenlikli bölgeler oluşturmaya dönük alınan kararlar net değil, açıklanan kararlara yansımayan gizli maddeler var, bu durum Suriye’nin birliğine ve geleceğine hizmet etmiyor” dedi.

‘TÜRKİYE BİR KEZ YİNE DAİŞ’İ KORUMAK İSTEDİĞİNİ GÖSTERDİ’


ABD’nin YPG’ye yapacağı silah yardımına yönelik Türkiye’nin gösterdiği tepkilerin çok yersiz olduğunun altını çizen Müslim, şöyle devam etti: “Türkiye ortaya koyduğu tavırla bir kez yine DAİŞ’i korumak istediğini açıkça gösterdi. Demokratik Suriye Güçleri (QSD), koalisyon güçleri ile beraber DAİŞ’e karşı en etkili mücadele eden harekettir. Türkiye koalisyon içerisinde olmasına rağmen DAİŞ’e karşı mücadele edecek bir çaba göstermiyor. Türkiye’nin çabaları DAİŞ’i korumaya ve ayakta tutmaya yöneliktir. Bütün dünya Türkiye’nin DAİŞ’in yanında olduğunu iyi biliyor.”

‘DAİŞ’İN ETRAFINDAKİ ÇEMBER DARALDIKÇA TÜRKİYE DE DARALIYOR’

Rakka’nın DAİŞ’in son kalesi olduğunu belirten Müslim, Türkiye’nin Rakka’nın DAİŞ’ten temizlenmesini istemediğini söyledi. Müslim, “Rakka operasyonuyla DAİŞ’in etrafındaki çember ne kadar daraldıkça, Türkiye de o kadar daralıyor. Tam bu süreçte ABD’nin YPG’ye yapacağı silah yardımı Türkiye’yi çok rahatsız ediyor” dedi.

‘SALDIRILAR TEKRARLANIRSA KOALİSYON TEPKİSİZ KALMAZ’

Türkiye’nin Şengal ve Rojava’ya dönük saldırılarını da değerlendiren Müslim, Türkiye’nin yaptığı saldırı ile DAİŞ’e nefes aldırtmak istediğini vurguladı. Türkiye’nin koalisyonun onayını almadan saldırı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Müslim, bundan sonraki süreçte Türkiye’nin bu tür saldırılara kalkışacağını sanmadığını dile getirdi. Müslim, “Saldırıların tekrarlanması durumunda koalisyon güçlerinin bir tavrı olacaktır. Onlarda iyi biliyor ki biz DAİŞ’e karşı en önemli gücüz. Bu süreçte arkadan vurulursak, tepkisiz kalamazlar” şeklinde konuştu.

‘TRUMP ERDOĞAN’A DA SÖYLEYECEKTİR’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yarın yapacağı ABD ziyaretine de değinen Müslim, Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yapacağı görüşmeden bir sonuç çıkacağını düşünmediğini kaydetti. “ABD’nin ve Trump’un YPG konusunda tavrı net, Türkiye bu gerçeği kabul etmeli” diyen Müslim, şöyle devam etti: “Erdoğan, ABD’nin isteklerini olduğu gibi kabul ederse görüşmeden bir şey çıkar, diğer türlü yapılacak görüşmeden bir sonuç çıkmaz, çünkü ABD’nin ve Trump’un bize karşı tavrı açık ve nettir. ABD’nin YPG ile yaptığı iş birliğinde Başkan Trump’un tavrı belirleyici ve nettir. Bu noktada Erdoğan’a da aynısını söyleyecektir. Öte yandan ABD ve Başkanı Trump, Türkiye’nin bölgedeki politikasının kimi korumaya yönelik olduğunu iyi biliyor, bu noktada Türkiye’ye söyleyecekleri var” diye ekledi.

BİZSİZ SİYASİ ÇÖZÜM OLMAYACAĞINI ABD DE RUSYA DA İYİ BİLİYOR

Türkiye bu güçlere ‘Ya ben ya Kürtler’ diyerek şantaj yapıyor, bu güçlerde Türkiye’nin konumundan kaynaklı Türkiye’yi gözden çıkarmıyor ama bizden de vazgeçmiyor. Biz ise Türkiye’nin söylemine karşı bu güçlere, ‘ilişkileriniz hem bizle hem Türkiye ile olabilir. Biz Türkiye’ye düşman gözüyle bakmıyoruz’ diyoruz. Hem bizim ortaya koyduğumuz politikadan hem sahada olan varlığımızdan kaynaklı bu güçler, bizim de masada olmamız için Türkiye’yi ikna etmeye çalışıyor. Eğer Türkiye Kürt düşmanlığında ve bizim masada olmamızda ısrar ederse bu güçlerin, Türkiye’ye söyleyecekleri olacaktır. Çünkü ABD de, Rusya da bizsiz siyasi bir çözüm olmayacağını çok iyi biliyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ