Salgında son durum: Vaka sayısı 1.5 milyona yaklaştı

Yeni tip koronavirüsünün yol açtığı salgınında vaka sayısı 1.5 milyona yaklaşıyor. Can kayıpları 80 binin üzerinde.


Yeni tip koronavirüsü salgını dünya genelinde yayılmaya devam ediyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nin son verilerine göre dünya genelinde vaka sayısı 1 milyon 430 bini aştı.

Salgın nedeniyle bugüne kadar 82 bin kişi yaşamını yitirirken, 301 bin kişi hastalığı yendi.


Vaka sayıları ABD’de 399 bin, İspanya’da 141 bin, İtalya’da 135 bin, Fransa’da 110 bin, Almanya’da 107 bin, Çin’de 82 bin, İran’da 62 bin, Britanya’da 55 bin, Türkiye’de ise 34 bin civarında.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNDEN UYARI

Corona virüsü salgını sürerken, Dünya Sağlık Örgütü’nden bazı ülkelerin tedbirlerini gevşetmesi üzerine uyarı geldi. Kovid-19 vakalarının epey gerilediği Çin’in ardından Avusturya ve Danimarka gibi ülkeler de önlemleri azaltmaya hazırlanıyor.

Örgütün sözcülerinden Christian Lindmeier, ülkeler ve bölgeler için kısıtlamaların gevşetilmesi konusunda kapsamlı bir önerileri olmadığını ancak bunların erkenden kaldırılmaması gerektiğini bildirdi.

Lindmeier, “En önemli noktalardan biri, başladığımız yere dönmemek için kısıtlamaları çok erken kaldırmamak. Bu tıpkı, çok hasta olduğunuzda erkenden yataktan çıkıp yeniden hasta olma ihtimalinizi artırmaya benziyor” diye konuştu.

“VAKA SAYISI AZALIYOR AMA RAHATLAMADAN SÖZ EDİLEMEZ”

Gazete Karınca‘nın haberine göre Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında Corona virüsü salgınındaki sorun verilere dair değerlendirmelerde bulundu. Wieler, “Yeni vaka sayısındaki azalmaya rağmen bir rahatlamadan söz edilemez” dedi.

Hastalığın yayılma oranının 1,2-1,5 arasında seyrettiğini belirten Wieler, bunun enfekte olmuş bir kişinin 1,2 ila 1,5 kişiye bulaştırdığı şeklinde yorumlanması gerektiğini dile getirdi. Enstitü, yeni tespit edilen vaka sayısının Almanya’da 3 bin 800 olduğunu, bununla beraber ülkedeki toplam vaka sayısının yaklaşık 100 bine ulaştığını da açıkladı.

Wieler, bu süreçte Corona virüsünden enfekte olup da iyileşen kişi sayısının 33 bin 300 olduğunu kaydetti.

Bu iyi gelişmelere rağmen ölüm oranlarında artış görüldüğünü de sözlerine ekleyen Wieler, hâlihazırda ölüm oranının yüzde 1,6 olduğunu, özellikle yaşlıların kaldığı yurt ve bakımevlerinde salgının ölümlere neden olduğunu ifade etti.

Virüs yüzünden hayatını kaybeden bin 607 kişinin yaş ortalamasının 80 olduğunu da hatırlatan Wieler, yeni vaka sayısındaki azalmaya rağmen özellikle yaşlılardan hastalığa yakalananlar arasında can kaybının artabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ