'Saldırgan, saldırıları sürdürme niyetindeydi'

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen saldırıda yaşanan katliamla ilgili tartışmalar devam ediyor.
Terör eyleminin ardından saldırıya ilişkin yeni ayrıntılar açıklanıyor.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, saldırıda yaşamını yitiren 49 kişi arasında çok sayıda çocuğun da olduğunu belirtti.

Saldırıda yaralanan 39 kişinin ise kentteki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığını, yaralılardan 11'inin ise halen yoğun bakımda olduğu açıklandı.


Christchurch kentindeki Müslümanların temsilcileri ile biraraya gelen ve Müslüman sığınmacıların kaldığı bir mülteci yurdunu ziyaret eden Ardern, "Yeni Zelanda kederle birlik oldu" mesajını verdi.

Saldırılarda yaşamını yitiren veya yaralananların Türkiye, Pakistan, Hindistan, Malezya, Endonezya, Somali ve Afganistan kökenli mülteci ve göçmenler olduğu belirtildi.

Yaklaşık 5 milyon nüfuslu Yeni Zelanda'da, Müslümanlar nüfusun yüzde 1'ni oluşturuyor. Ülkede, yaşayan Müslümanların sayısının 50 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Başbakan Ardern, saldırganın yeni eylemler planmış olabileceğine dikkat çekerek,"Kesinlikle saldırılarını sürdürme niyetindeydi" şeklinde konuştu.

Başbakan, saldırganın ikinci camiden ayrılmasının ardından aracının polis tarafından durdurulduğunu, araçta iki silah daha ve patlayıcı madde bulunduğunu belirtti.

Polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre, polisin aldığı ilk ihbardan 36 dakika sonra saldırganın gözaltına alındı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, elde edilen bulgulara göre, saldırgan önce yaklaşık 300 kişinin cuma namazını kılmak için toplandığı Nur Camii'ne gitti. Burada 41 kişiyi katlettikten sonra ikinci bir camiye giderek, burada da sekiz kişiyi öldürdü. Başına taktığı anlaşılan bir kamera ile eylemi videoya kaydederek, 17 dakika uzunluğundaki görüntüleri internetten canlı olarak yayınladı.

Cuma günü polis tarafından gözaltına alınan diğer iki şüphelinin, saldırılarla bağlantısının incelendiği ifade edildi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ