Rusya'dan mesaj: Şam'la doğrudan diyalog kurulmalı

Lavrov, Türkiye'nin Afrin operasyonuna yönelik açıklamalarda bulundu. Rus Bakan, Türkiye'nin güvenlik çıkarlarının Şam yönetimiyle kurulacak doğrudan diyalog yoluyla korunabileceğini ifade etti
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Afrin'deki son gelişmeleri değerlendirdi.
Afrin'deki duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Lavrov, 'Türkiye'nin güvenlik çıkarlarının Şam yönetimiyle doğrudan diyalog yoluyla korunabileceğini' söyledi.

'TÜRKİYE'NİN KAYGILARINI VE KÜRTLERİN ARZUSUNU KABUL EDİYORUZ'


Lavrov, Rusya'nın Türkiye'nin Suriye'deki durumla ilgili kaygılarını ve Kürtlerin arzusunu anladığını kaydederek bu konuda spekülasyon yapılmaması gerektiğini belirtti.

Bu hususların Astana'da Rusya, Türkiye ve İran arasında liderler düzeyinde de olmak üzere istişare edildiğini anımsatan Lavrov şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin kaygılarını ve Kürtlerin arzusunu kabul ediyoruz. Kabul etmediğimiz ve karşı çıktığımız husus, yabancı güçlerin jeopolitik ve dar görüşlü amaçlarına ulaşmak hedefiyle Kürt halkının meşru çıkarlarıyla hiçbir alakası olmayan gündemlerini Suriye'de öne çıkarmak için bu arzular üzerinde spekülasyon yapma girişimleridir."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ