"Rusya karşıtı propagandanın sonucu"

Rus sözca Zaharova: Büyükelçi'nin öldürülmesinin Rusya karşıtı propaganda nedeniyle olduğunu söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısı düzenledi

Zaharova, Halep'in kurtarılmasını Suriye'deki durumun istikrar kazanması ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması bakımından önemli bir aşama olarak gördüklerini belirtti.

Zaharova ayrıca, militanların Halep'te işlediği savaş suçlarının kanıtlarıyla birlikte çok yakında kamuoyuna açıklanacağını duyurdu. Son militanların 23 Aralık'ta ayrılmasıyla dört yıldan sonra yeniden tamamen hükümetin kontrolüne geçen Halep'ten bahseden Zaharova, "Suriye'de askeri ve siyasi durumdaki olumlu değişimleri, tatmin olma hissiyle izliyoruz" ifadelerini kullandı. Diğer taraftan Zaharova, Suriye ordusunun Halep başarısını 'içi boş bir zafer' olarak nitelendiren İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ı profesyonel olmamakla suçladı: "Boris Johnson'ın profesyonel bir diplomat olmadığını biliyordum fakat bu derecesini beklemiyordum."


Bunların yanı sıra Halep'te Bulgaristan'da üretilmiş silahlar bulunduğuna ilişkin haberlerin soru işaretleri yarattığını belirten Zaharova, "Anlaşılan Sofya (silah) ihracatını düzenlemekte acele etmiyor" dedi. Rusya'nın suikasta kurban giden Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'dan da bahseden Zaharova, "Teröristler, radikaller ve IŞİD'ciler dışında herkes taziye dileklerini iletiyor" dedi. Ukraynalı yetkililerin 'taziye dileklerini iletmedikleri gibi Rusya'nın başına gelen bu trajik olayla eğlenmeyi tercih etmesini' eleştiren Zaharova, Ukraynalı yetkililerin bu tavrının bir açıklaması olamayacağını da ekledi.

Zaharova, bazı Batılı ülkelerin liderlerinin, Rusya'yı doğrudan ya da üstü kapalı olarak Suriye'deki eylemlerini üzerinden tehdit eden açıklamalarından örnekler verip şu vurguyu yaptı: "Bu kasıtlı bir Rusya karşıtı propaganda. Bu propaganda uzun zamandan beri her seviyede yürütülüyor ve sonucu Rus Büyükelçi'nin (Andrey Karlov) öldürülmesi oldu. Bunu (Karlov'un öldürülmesini) bu propagandaya katılanların vicdanına bırakıyorum."
(Sputnik)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ