​Rusya Dışişleri'nden Türkiye açıklaması: Endişe duyuyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile ilgili olarak "Moskova, Türkiye'nin Kürt güçleri vurmasından endişe duyuyor" dedi.
Zaharova, Türk ordusunun, Irak'ın Sincar ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok Dağı bölgelerine düzenlediği hava harekatına ilişkin olarak "Moskova, Türkiye'nin Kürt güçleri vurmasından endişe duyuyor" dedi. 

​'ABD, ŞAYRAT ÜSSÜNÜ VURMASAYDI, TÜRKİYE DE BU SALDIRILARI GERÇEKLEŞTİRMEZDİ'


​"Ankara'nın eylemleriyle ilgili haberleri derin bir endişeyle karşıladık. Hatırlatmak isterim ki Kürt güçler, Suriye'nin kuzeydoğusunda teröristlere karşı, IŞİD'e karşı verilen savaşta en etkili olan askeri güç" ifadelerini kullanan Zaharova, şu vurguyu yaptı: "İnanıyoruz ki, ABD, uluslararası hukuku ihlal ederek Şayrat üssünü vurmasaydı, Türkiye de bu saldırıları gerçekleştirmezdi. Suriye topraklarına yönelik bu keyfi eylemlere bir son verilmeli." 

'MOSKOVA SURİYE'YE YÖNELİK SALDIRGANLIK EYLEMLERİNİ KINIYOR' 


Zaharova ayrıca, İsrail'in Suriye'de Şam Havalimanı yakınındaki bir askeri üssü vurmasını kınadıklarını belirtti.

"Moskova, Suriye'ye yönelik saldırganlık eylemlerini kınıyor, bu eylemleri kabul edilemez ve uluslararası hukuk normlarına aykırı buluyor" diyen Zaharova, "Herkesi, bir BM üyesi olan Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde davranmaya davet ediyoruz" diye devam etti. 'RUS BASININA KASITLI AYRIMCILIK' 


Zaharova, Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu kazanan iki adaydan biri olan Emmanuel Macron'un parti merkezinin, RT (Russia Today)  ve Sputnik için çalışan gazetecilere akreditasyon vermemesini ise 'skandal ve Rus basınına karşı kasıtlı ayrımcılık' olarak nitelendirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ