Rum gazetesi Türkiye’nin doğal gaz bulduğunu öne sürdü

Rum gazetesi Fileleftheros, dün (14 Temmuz) yayınladığı bir haberde Fatih sondaj gemisinin 170 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettiğini iddia etti.
Halihazırda adanın batısında hidrokarbon bulmak için sondaj yapan Türkiye’nin ikinci sondaj gemisi Yavuz, adanın doğusunda hidrokarbon için sondaj yapacağı Magusa körfezi açıklarına varmıştı. Türkiye’nin sondaj faaliyetleriyle ilgili AB, ABD ve Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından gelen kınama mesajlarından sonra, son olarak AB’nin Türkiye’ye kısıtlayıcı önlemler almaya hazır olduğu belirtilmiş, ‘yaptırım taslağı’ hazırlanmıştı.

KKTC basınına konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,“Rumlar iş birliği yapmazsa, Türkiye’nin faaliyetleri sürecek” derken, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, Türkiye’nin sondaj çalışmalarının tüm Kıbrıs’ın etrafına yayılabileceğini söyledi.

Haberde, sondaj çalışmasının başarılı geçtiği iddia edilirken, bilgi AB kaynaklarına dayandırıldı.


AB’nin Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulayacağı öne sürülen haberde, Türkiye’nin doğal gazla ilgili faaliyetlerine devam edeceği ve bu uğurda çok para harcadığı da ifade edildi.

Yapılan yorumda ise farklı çevrelerce doğal gazın da dahil olduğu bir ‘al-ver’ süreci başlatılmasının söz konusu olduğu iddia edildi.

Gazete, Türkiye’nin enerji konusunu ayrı olarak irdelediğini ileri sürdü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ