Remdesivir, ABD'de Covid-19 tedavisi için onaylandı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Covid-19 tedavisinde kullanılması için remdesiviri onayladı. 'Veklury' ismiyle satılan ilacın tedavi süresini ortalama 15 günden 10 güne düşürdüğü aktarıldı.


ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), remdesivir adlı antiviral ilacın Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılmasına onay verdi. Kaliforniya merkezli Gilead şirketinin ürettiği ve 'Veklury' ismiyle satılan ilaç, Covid-19 tedavisi için FDA onayı alan ilk ilaç niteliğinde.

Gilead'den yapılan açıklamada, bu ilacın yalnızca hastanelerde kullanılacağı belirtilirken hastaların en az 12 yaşında ve 40 kilonun üzerinde olması gerektiği kaydedildi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmada, remdesivirin iyileşme ve tedavi süresini ortalama 15 günden 10 güne düşürdüğü belirtildi.


DSÖ, 'ETKİSİ YOK' DEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örügütü (DSÖ), remdesivir de dahil olmak üzere hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin de korona virüsü kaynaklı ölümleri azaltmaya yardımcı olmadığını duyurmuştu. DSÖ, bu ilaçların ölüm oranı veya hastanede kalma süresi üzerinde hiçbir etkisi olmadığını veya çok az etkisi olduğunu aktarmıştı. İlaç üreticisi Gilead ise, DSÖ'nün bulgularına itiraz etmiş, şirket açıklamasında "DSÖ verileri tutarsız gözüküyor. Akademik dergilerde yayımlanan, kontrol edilmiş araştırmalar Remdesivir'in etkisini ortaya koyuyor" ifadelerine yer verilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ