Pistten çıkan ve nehre sürüklenen 'sabıkalı' uçakta 'mucize'

ABD'nin Florida eyaletinde bir uçak pistten çıkarak nehre sürüklendi. Mucize eseri kazada yaşamını yitiren olmazken iki kişi hafif şekilde yaralandı.
Daha önce de Boeing'in 737 tipi iki uçağı Endonezya ve Etiyopya'da düşmüş yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. Ardından Boeing bir açıklama ile uçaklardaki teknik sorunları kabul etmiş ve bir güncelleme ile meselenin çözüleceğini duyurmuştu. Çok sayıda ülke, Boeing'in sözkonusu modelinin uçuşlarını askıya almıştı.


Florida'daki olayda, Boeing 737 tipi uçak inişe geçtiği sırada pistten çıktı ve nehre sürüklendi. Polis tarafından çekilen fotoğraflarda uçağın nehir üzerindeki görüntüsü ve yolcuların tahliyesi görülüyor.

Küba'dan kuzey Florida'ya uçan uçak, Jacksonville'de bir piste sert bir iniş gerçekleştirdiği sırada pistten çıktı ve sürüklendi.

143 yolcusuyla Küba'daki Guantanamo Bay Üssü'nden hareket eden Boeing 737 tipi uçak, St. Johns Nehri'ne sürüklendi. 

Jacksonville Şerifi Ofisi, Twitter'da yaptığı paylaşımda bir deniz birliğinin kurtarma çalışmalarına katkıda bulunduğunu duyurdu. Uçakta kimse hayatını kaybetmezken, yaralananların durumu ise ciddi değil. 21 kişi kontrol amaçlı hastanelere götürülürken, uçağın Miami Air International Havayolları'na ait olduğu açıklandı.

Havayolu şirketinden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart'ta Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya'da ise Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ