Oxfordlu uzmanlar açıkladı: İtalya’daki salgın nasıl şiddetlendi?

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede çok sayıda ülkeye yayılan koronavirüsün en çok etkilediği ülkelerin başında İtalya geliyor. İtalya’da salgının kısa sürede neden hızla yayıldığına dair uzmanlardan çok sayıda açıklama geliyor.


Oxford Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma da İtalya’daki salgını yaşlı akrabalarını ziyarete giden gençlerin şiddetlendirdiğini ortaya koydu.

Çalışmaya göre farklı jenerasyonların aynı çatı altında yaşamasının İtalya’nın kırsal bölgelerinde virüsün yayılmasını hızlandırdığını gösteriyor.

İtalya’da kırsal bölgelerdeki genç yetişkinlerin ebeveyn ve büyükanne ve büyükbabalarıyla yaşamaları ancak çalışmak ve sosyalleşmek için Milano gibi şehirlere gidip gelmeleri yaygın bir durum.

Demographic Science adlı bilimsel yayında yer alan çalışmada şu ifadeler yer aldı:

“Topluluklar arasındaki nispeten az sayıda temas bile, keskin dünya kuramı denen ortalama ağ mesafelerinde sert bir azalmaya neden olabilir.

Milano çevresindeki gençler ‘kişileri birbirine bağlayan’ böyle bir topluluk olabilir. Bunlar, şehirde çalışıp ebeveynleri ve büyükanne ve büyükbabalarıyla en sert darbeyi almış köylerde yaşıyor.

Böylece kuşaklararası ortak ikamet, yaşlıların ilk vakalara yakınlığını artıran topluluklar arası bağlantılar oluşturarak salgını hızlandırmış olabilir. 

Çalışmada yaşam tarzının tehlikesi, şehre gidenlerin pek çok insanla etkileşime girmesi, kalabalık yerleri ziyaret etmesi ve daha kalabalık koşullarda çalışması ya da seyahat etmesi şeklinde tarif ediliyor.

Hastalık bu kişilerden ya çok hafif bir hastalığa yakalandıklarını düşündüklerinde ya da henüz kendilerini hasta hissetmeden bulaştığı için virüsü kapıp fark etmeden yayma riskleri bulunuyor.

Ve bu şekilde, seyahat edenlerin Milano’ya getirdiği virüs şehirden çıkıp kırsal bölgedeki daha küçük köylere ulaşabilir.”

Oxford çalışmasının yazarlarından Dr. Jennifer Dowd, yaşlıları toplumun geri kalanından tecrit etmeye çalışmanın yeterli olmayacağına dikkat çekiyor.

Dowd bu konuda “Dikkat çekmeye çalıştığımız noktalardan biri bunun sadece yaşlı nüfusu izole etmekle ilgili olmadığıdır. Onların en savunmasız olduklarını tespit ediyoruz. Çan eğrisini düzleştirmek için teşvik edilen, genel sosyal mesafe. Bence savunmasız kısmı daha fazla bir nüfusa sahip olduğunuzda bu gerçekten önemli” diyor.

İtalya, Avrupa’daki en fazla yaşlı nüfusa sahip ülke.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ