New York Times: Erdoğan’ın amacı nükleer silah sahibi olmak

New York Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınır boyunca Suriye topraklarının geniş kesiminde kontrol sahibi olmaktan çok daha ötesini, nükleer bomba sahibi olmayı istediğini yazdı.


Gazetenin ana sayfasında yayınlanan haberde Erdoğan’ın Eylül ayında parti içi bir toplantıda söylediği, ”Bazı ülkelerin nükleer başlıklı füzeleri var. Ancak Batı bizim bunlara sahip olamayacağımız konusunda ısrarlı. Bunu kabul edemem” sözlerini hatırlattı.

Haberin yazarları David E. Sanger ve Wiliam J. Broad, ABD’nin ve NATO’daki Türkiye’nin müttefiklerinin Suriye operasyonunu önleyememesine atıfta bulunarak, “Amerika, Kürt müttefiklerinin bozguna uğratılmasını engelleyemediyse, Erdoğan’ın nükleer silah yapmasını ya da İran örneğini izleyip bunun için gereken teknolojiyi bir araya getirmesini nasıl önleyebilir?” sorusunu ortaya attı.


Uzmanlar ise Erdoğan’ın gizlice nükleer silah elde etme olasılığına şüpheyle bakıyor. Bunu açıkça gerçekleştirmek, yeni bir krizi tetikleyebilir. Çünkü bu durum Türkiye’yi Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’ndan (NPT) çıkan ve bağımsız olarak nükleer silah elde eden ilk NATO üyesi konumuna düşürür.

Ayrıca konunun uzmanları Erdoğan’ın nükleer silah satın almadığı sürece Türkiye’nin nükleer silah elde etmesinin yıllar sürebileceği kanısında. Nükleer silah satın almaksa ekonomik olarak Erdoğan için son derece riskli olabilir.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ