NATO'dan açıklama: Türkiye ve Yunanistan tatbikatları iptal etti

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetleri ve Ege’de karasuları konusunda yaşanan gerilim bitmek bilmiyor.

Her iki ülkenin karşılıklı birbirini suçladığı bölgede son günlerde gerilim yeniden tırmanmıştı. Hatta öyle ki, iki ülke de gelecek hafta Doğu Akdeniz'de askeri tatbikat kararı almıştı.

Ancak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan'ın gelecek hafta Doğu Akdeniz'de yapılacak tatbikatları iptal ettiğini bildirdi.


Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın bitiminde basın toplantı düzenledi. Doğu Akdeniz'deki durumla ilgili bir soruyu yanıtlayan Stoltenberg, şöyle dedi:

"Türkiye ve Yunanistan, her iki ülkenin de milli bayramlarının kutlanacağı gelecek hafta yapılması planlanan tatbikatları iptal etme kararı aldı. Bu kararı memnuniyetle karşılıyorum." 

T24’te yer alan habere göre Stoltenberg, Türkiye'nin yapıcı ve esnek tavır sergilediğini iddia etti ve "Bunlar istenmeyen olayları ve kazaları önlemek adına doğru yönde atılmış adımlar. Ümit ederim biz de bunun üzerine Almanya'nın istikşafi görüşmelerin başlaması için yürüttüğü çabalara ekleme yapabiliriz" diye konuştu.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ