Nasrallah'tan Türkiye'ye 'IŞİD' çıkışı

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, "Tüm dünya, Türkiye'nin IŞİD'e diğer ülkelerde daha fazla destek verdiğini biliyor" derken, Halep zaferinin siyasi çözümün yolunu açacağını söyledi.
Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, bölgedeki gelişmeler hakkında konuştu.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin Halep'i kurtarmasına değinen Nasrallah, "Halep'ten sonra, rejimi devirme hedefinin başarısız olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Suriye yönetiminin ülkenin iki büyük kenti Halep ile Şam'a sahip olduğunu, bunun yanında Hama, Humus, Lazkiye, Tartus ve Suveyda'nın da ordu kontrolünde olduğunu söyleyen Nasrallah, "Bu rejim burada, güçlü, efektif ve dünyada kimse onu görmezden gelemez" dedi.


Halep'in karşı taraf için yenilgi, "terörle mücadele cephesi" içinse zafer olarak nitelendiren Hizbullah lideri, "Ancak bu savaşın bitmesi anlamına gelmiyor" dedi.

Nasrallah, Halep zaferinin siyasi çözüm için de bir yol açabileceğine dikkat çekti.

Konuşmasında IŞİD'e destek veren ülkelerden de bahseden Nasrallah, Türkiye için, "Tüm dünya, Türkiye'nin IŞİD'e diğer ülkelerde daha fazla destek verdiğini biliyor" dedi ve Türkiye halkını IŞİD'e karşı kararlı bir tutum almaya çağırdı.

Arap devletlerini de eleştiren Nasrallah, özellikle Körfez ülkelerinni ve Ürdün'ün Filistin için harcadığı paralarla Suriye'deki "muhalifler" için harcadığı paraları kıyasladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ