Myanmar'da düşen uçağın enkazına ulaşıldı

Myanmar'da 122 yolcu ve mürettebatla düşen askeri nakliye uçağının enkazı bulundu.
Myanmar'daki kayıp askeri uçağın enkazı kıyının 35 km. kadar açığında bulundu. 122 yolcu ve mürettebatın bulunduğu uçaktakilerden üçünün cesedi denizden çıkarılmıştı. Çarşamba günü düşen uçaktan kurtulan olabileceğine ihtimal verilmiyor. Myanmar'ın eski başkenti Rangun'a gitmek üzere güney yönünde havalanan uçak yarım saat sonra radardan kaybolmuştu. Uçakta askerlerle ailelerinin ve 15 çocuğun bulunduğu öğrenildi.

Çin yapımı dört pervaneli askeri nakliye uçağı geçen yıldan beri Myanmar ordusu tarafından kullanılmaktaydı. Enkaz arama ve kurtarma çalışmalarına uçak, helikopter ve gemiler katıldı. Perşembe sabahı denizde enkaz parçaları, bavullar ve can yelekleri bulundu.

Uçağın düşüş nedeni belirsizliğini koruyor


Uçağın muhtemel düşüş nedeniyle ilgili açıklama yapılmadı. Muson mevsiminin başladığı bölgede kuvvetli sağanak yağışlar kaydediliyor. Uçağın pilotunun 3 bin saatlik uçuş tecrübesi olduğu açıklandı. 2016 yılının şubat ayında başkent Naypiitav yakınlarında meydana gelen uçak kazasında da 5 kişi ölmüştü.

54 milyon nüfuslu Myanmar uzun yıllar uluslararası alanda izolasyona düştükten sonra dış dünyaya açılmıştı. Eski adı Birmanya olan ülkenin hükümetine 2016 yılından beri, askeri dikta döneminde dört yıl hapis yatan Nobel Barış Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi başkanlık ediyor. Kabinede çok sayıda ordu mensubu da yer alıyor.

© Deutsche Welle Türkçe
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ