Muhalif lider Tikhanovskaya: Çocuklarım için ülkemi terk ettim

Litvanya'ya sığındığı ortaya çıkan muhalif lider Tihanovskaya, yayınladığı sosyal medya mesajında, zorunlu bir tercih yapmak sorunda kaldığını belirterek çocuklarıyla tehdit edildiğini ima etti.


Belarus’ta tartışmalı seçimlerden sonra kendisinden haber alınamayan muhalif aday Svetlana Tikhanovskaya’nın Litvanya’ya sığındığı ortaya çıktı. Tihanovskaya, yayınladığı sosyal medya mesajında, zorunlu bir tercih yapmak sorunda kaldığını belirterek ve çocuklarıyla tehdit edildiğini ima ederek,  “Tanrı kimseyi, benim karşı karşıya kaldığım seçimle baş başa bırakmasın… hayatta en önemli şey çocuklar…” ifadelerini kullandı.

Svetlana Tikhanovskaya şunları söyledi:


“Bu seçim kampanyasının bana iyi geldiğini, beni güçlendirdiğini düşünmüştüm fakat sanırım ben hala zayıf bir kadınım. Benim için çok ağır olan bir karar verdim. Bu kararı kendim aldım, arkadaşlarım, akrabalarım, Sergey (eşi) onlardan hiç birinin üzerimde etkisi yok, beni anlayacaklarını biliyorum, bazıları da benden nefret edecek. Bazıları yargılayacaklar. Ama Tanrı göstermesin, kimse benim yaptığım seçimi yapmaya zorlanmasın. Lütfen kendinize dikkat edin, şu içinde bulunduğumuz ortamada hayatlarınızı tehlikeye atmayın, çocuklar hayattaki en değerli varlığımız.”

HERKES MERAK EDİYORDU

Svetlana Tikhanovskaya, Belarus’ta hafta sonu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 26 yıldır iktidarı elinde bulunduran Aleksandr Lukaşenko’nun en güçlü rakibi durumundaydı. Sonuçların açıklanmasının ardından Tikhanovskaya’dan bir süre haber alınamamış ve uluslararası kamuoyu endişeye kapılmıştı.

Öte yandan Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, sabah saatlerinde Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımında “Svetlana Tikhanovskaya güvende. Kendisi Litvanya’da” diye yazdı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ