Mueller Raporu açıklandı: Trump, özel savcıyı görevden almaya çalışmış

Rusya’nın ABD’de 2016 başkanlık seçimlerine müdahale ettiğine dair iddiaları soruşturan özel yetkili savcı Robert Mueller’in 448 sayfalık raporu (https://www.justice.gov/storage/report.pdf) kamuoyuna açıklandı.Gazeteci Adem Yavuz Arslan'ın TR724 yayınlanan Haber-Yorum'una göre Özel yetkili savcı Mueller’in 22 ay süren soruşturması sonrası hazırlanan rapor Adalet Bakanlığı tarafından redakte edilmiş halde kamuoyuna sunuldu. Adalet Bakanı William Barr raporun açıklanmasından önce düzenlediği basın toplantısında redaksiyonların sürmekte olan soruşturmalar ve özel hayatla ilgili olduğunu, raporda Trump’ın seçim kampanyasının ya da başka ABD vatandaşlarının Ruslarla gizli bir anlaşma yaptığına ilişkin delil bulunmadığını söyledi.

Başkan Trump raporun açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada ‘oyun bitti’ derken ‘iyi bir gün geçirdiğini’ söyledi. Demokratlar ise Adalet Bakanı Willam Barr’ın objektif davranmadığını iddia ederek tepki gösterdiler.

Adalet Bakanı William Barr, Mueller raporunda Trump’ın seçim kampanyasının ya da bağlantılı kişilerin Rusların korsanlık faaliyetleriyle ya da Rus hükümetinin seçimi etkileme faaliyetleriyle işbirliği ya da gizli bir anlaşma yapıldığına ilişkin bir bulguya rastlanmadığını vurguladı. Barr Rus hükümetinin seçime müdahaleyi amaçladığını ama Trump’ın kampanyası ile bir işbirliğinin olmadığını iddia etti.

TRUMP ÖZEL YETKİLİ SAVCIYI GÖREVDEN ALMAK İSTEMİŞ

Willaam Barr’ın basın toplantısı boyunca Trump’ı ‘aşırı savunmacı’ bir tavır sergilemesi eleştiri konusu olurken kamuoyuna açıklanan raporun detaylarında soruşturmanın gelişimine dair ilginç detaylar var. Adalet Bakanı Barr, Trump’ın adaleti etkilediğine yönelik suçlamalara ilişkin on farklı olayın anlatıldığını söyledi. Barr’ın detayını vermediği olayın ayrıntıları ise raporda şu şekilde yer aldı:

Raporda Trump’ın soruşturmanın başına özel yetkili savcı Mueller’in atandığını öğrendikten sonra ‘Aman Tanrım ! Korkunç. Bu başkanlığımın sonu olur’ dediği ve dönemin Adalet Bakanı Jeff Session’a dönerek “Bunların olmasına nasıl izin verdin ?” diye suçladığı ifade ediliyor. Raporda ayrıca Başkan Trump’ın dönemin Beyaz Saray danışmanı McGahn’ı iki kez Camp David’e çağırarak savcı Mueller’i kovmasını istediği bilgisi yer alıyor.

“BAĞLANTI VAR AMA DELİL YOK”

448 sayfalık raporda yer alan detaylara göre Trump’ın oğlunun başkanlık seçim kampanyası süresince Wikileaks ile doğrudan irtibatı oldu. Rapor Trump’ın bir suç işlediği sonucuna varamadı ama ‘suç teşkil edecek hiç bir davranışın bulunmadığı’ sonucuna da varmadı. Raporda, “Soruşturma Rus hükümetiyle ilişkili kişilerle Trump kampanyasıyla ilişkili kişiler arasında çok sayıda bağlantı tespit etmiş olsa da, deliller suçlamalar getirmeyi destekleyecek ölçüde yeterli değildi” ifadesi kullanıldı.

Raporda Beyaz Saray’da yaşanan bir çok olaya ilişkin ilginç detaylarda yer aldı. Mesela Trump’ın eski FBI Başkanı James Comey’i ‘Başkan’ın şahsen soruşturma altında olmadığını kamuoyuna açık olarak açıklamaya isteksizliği’ nedeniyle kovduğu yönünde önemli delil bulunuyor.

Rapor, Trump’ın istifa etmek zorunda kalan ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in Rus büyükelçi ile telefon görüşmesinden haberdar olduğunu gösteriyor. Savcıya göre var olan deliller ‘adaleti engelleme niyetini kanıtlamak için yeterli değil’ ve bu yüzden kullanılamaz. Ancak raporda yer alan detaylara göre Başkan Trump Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı K.T McFarland’dan Michael Flynn’e Rus Büyükelçiyle yaptırımları konuşmasını istemediği yönünde bir iç yazışma kaleme almasını istedi.

Öte yandan savcı Mueller’in görevdeki bir başkan hakkında iddianame hazırlanamayacağı yönündeki Adalet Bakanlığı’nın görüşünü kabul ettiği ortaya çıktı. Beyaz Saray uzun zamandır ‘görevdeki bir başkana iddianame hazırlanamayacağını’ iddia ediyordu. Rapor savcı Mueller’in bu mutaalayı benimsediğini belgeledi.

SAVCI MUELLER TRUMP’A CELP ÇIKARMAYI DÜŞÜNMÜŞ

Rapor Trump’ın Rusya soruşturmasını sonlandırmak için yoğun çaba sarf ettiğini de ortaya koydu. Kayıtlara göre Trump Rusya soruşturması konusunu Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats nezninde bir çok kez gündeme getirdi. Buna karşılık Coats Başkan’a görevi gereği soruşturmalara müdahil olamayacağını söyledi. Raporda yer alan detaylara göre Beyaz Saray soruşturmadan endişeliydi ve FBI başkanını görevden alabilmenin formülleri üzerine çalışmalar yaptı. Öte yandan raporda yer alan detaylara göre özel savcı Trump’ın yazılı yanıtlarını (12 sayfa) yeterli bulmadı ve celp çıkarmayı düşündü ancak bunu yapmaktan vazgeçti.

TRUMP MEMNUN MUHALEFET TEPKİLİ

Başkan Trump raporun açıklanmasından sonra Twitter hesabından ‘Oyun bitti’ dedi. Game Of Thrones dizisine atıf yapan Trump “Gizli anlaşma, adaleti engelleme yok. Nefret edenler ve radikal sol Demokratlar için Oyun Bitti” diye yazdı. Beyaz Saray’daki bir programda konuşan Trump “çok iyi bir gün geçirdiğini” söyledi. Muhalefet ise Adalet Bakanı Barr’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Barr’ınn Trump’ın avukatı gibi davrandığını iddia eden Demokratlar Mueller’i Temsilciler Meclisi’nde ifade vermeye çağırdı. Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler, savcı Mueller’in ‘en kısa sürede’ komisyona ifade vermesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan 2020 seçimlerine hazırlanan Demokrat adaylar, Adalet Bakanı Barr’ı Başkan Trump’ın koruyucusu gibi davranmakla suçladı. Massachusetts senatörü Elizabeth Warren, Barr için, “Trump’ın kişisel avukatı ve yayıncısı gibi davranması utanç verici” dedi. New York senatörü Kirsten Gillibrand de, Barr’ın basın toplantısını Trump için “utanç verici bir propaganda gösterisi ve saçmalık” olarak niteledi. New Jersey senatörü Cory Booker da, “Amerikan halkı doğruları bilmeyi hakediyor, Trump’ın atadığı birinin kıvırmalarını değil” ifadesini kullandı. California senatörü Kamala Harris de Twitter mesajında, Barr’ın basın toplantısını “siyasi manevralarla dolu bir numara” olarak niteledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ