MİT’in muhalifleri ‘fişleme ve sindirmesi’ Alman Meclisi’nin gündeminde

Almanya'da sağ ve sol partilerden sonra Hür Demokrat Parti de MİT'in bu ülkedeki faaliyetleri konusunda soru önergesi verdi.


Alman Federal Meclisi’nde sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) ve Sol Parti’nin ardından Hür Demokrat Parti de (FDP) hükümete Almanya’da casusluk faaliyetleri başlıklı soru önergesi verdi.

FDP’li milletvekili Benjamin Strasser, son beş yılda ne tür casusluk faaliyetinin arttığını sordu. Alman hükümeti verdiği yanıtta, yabancı istihbarat teşkilatlarının faaliyetlerinin genel olarak arttığını, özellikle de “güvenliği tehlikeye sokacak, buraya etkide bulunma çabaları” ile “Almanya’daki yabancı muhaliflere yönelik istihbarat faaliyetlerinde” artış kaydedildiğini belirtiyor.


DW Türkçe’den Elmas Topçu’nun haberine göre Almanya‘da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) raporlarında en çok Rusya, Çin, İran ve Türkiye’nin istihbarat faaliyetlerinde artış olduğunu aktardı.

Benjamin Strasser, Almanya’nın Türk istihbaratı için hedef olmasına şaşırmamak gerektiği belirterek 15 Temmuz’dan sonra çok sayıda kişinin Almanya’ya siyasi sığınma başvurusunda bulunduğunu hatırlattı. Strasser, sadece geçen yıl Türkiye’den gelenlerin yaptığı iltica başvuru sayısının 11 bin 423 olduğunu, artan muhalif sayısıyla birlikte MİT’in faaliyetlerinin de arttığını savundu.

MİT’in sadece istihbarat toplamakla kalmadığını da öne süren Strasser, Almanya’daki muhaliflerin sindirilmesine ve Alman güvenlik birimlerine sızma girişimlerine dair raporların olduğunu belirtti.

‘MİT, ERDOĞAN’IN SİYASİ KARARLARINDA MERKEZİ BİR BİRİM’

İki NATO üyesi arasında gizli istihbarat yapılamayacağını savunan Strasser, “Her şeyden önce ise Alman hükümeti, Türk muhalifler için tehlikenin boyutunu ortaya koyarak şeffaflık sağlamalı” dedi. Hür Demokrat Vekil, Anayasayı Koruma Teşkilatı BfV’nin Almanya’daki yabancı ülke muhaliflerinin karşı karşıya bulunduğu tehlikeleri analiz eden acil bir durum raporu çıkarması gerektiğini ifade etti.

Eylül ayı başında sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin verdiği bir soru önergesinde de, MİT’in hem Almanya hem de Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki faaliyetleri konu edilmişti.

Alman hükümetinin verdiği cevapta, “MİT, Türkiye’nin güvenlik yapılanması için merkezi bir birim. Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimindeki hükümet ve onun partisi AKP’nin hükümet politikalarının hayata geçirilmesine, iç güvenliğin ayakta kalmasına ve mühim siyasi kararlar için istihbarat sağlanmasına hizmet ediyor” ibarelerine yer verilmişti.

Sol Parti’nin federal hükümete yönelttiği bir başka soru önergesinde ise Almanya’da son on yılda Türk istihbarat birimleri bağlantılı gizli casusluk faaliyeti şüphesiyle 35 kişiye 26 soruşturma açtığı belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ