Mısır basını: Ankara, Müslüman Kardeşler’i yeniden iktidara getirmeye çalışıyor

Mısır’da, ‘Türkiye adına casusluk yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alınan 29 kişiyle ilgili haberler ülke medyasında geniş yer buldu.
El Ahram gazetesi Ankara’nın, Mısır’da iktidarı ele geçirmek için Müslüman Kardeşler’le ortak plan yaptığını öne sürdü.

Mısır devlet haber ajansı MENA, söz konusu 29 kişinin Mısır’daki Müslüman Kardeşler örgütünün yeniden iktidara getirilmesi planı uyarınca Türk istihbaratına bilgi aktardıklarının saptandığını duyurmuştu.

Şüpheliler kara para aklama ve lisanssız döviz ticareti yapmakla da suçlanmıştı.


Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi’nin 2013 yılındaki geniş çaplı eylemler üzerine askeri darbeyle devrilmesinden bu yana Ankara ile Kahire arasındaki ilişkiler gergin.

Mursi’nin devrilmesinin ardından Mısır, Müslüman Kardeşler hareketini terör örgütü ilan ederek, üst düzey üyelerinin çoğunu tutuklamıştı.

BBC İzleme Servisi’nin Mısır basınından yaptığı derlemeye göre, El Wafd gazetesi, ‘Erdoğan Mısır’ı gizlice gözetliyor’başlığı attı.

Resmi yayın organlarından Rose el-Youssef,  “Mısır istihbaratı, Müslüman Kardeşlerin Türkiye için çalışan en büyük casusluk şebekesini gözaltına aldı” diye yazdı.

Mısır’ın bir diğer resmi yayın organı El Ahram, “Ankara, Mısır devletine zarar verip iktidarı ele geçirmek için Müslüman Kardeşler ile ortak plan yaptı” ifadesini kullandı.

MENA’nın dünkü haberinde de “Şebekenin asıl amacı, milyarlarca sterlin kaybettirerek Mısır devletini mali olarak çökertmek ve Müslüman Kardeşler tarafından terörist eylemler planlamak” denmişti.

Haberde, gözaltına alınan 29 kişinin ‘Müslüman Kardeşleri yeniden iktidara getirmeye çalıştıkları’ öne sürülerek şöyle denmişti: “Soruşturmayı yürütenlerin aktardığına göre, casus şebekesinin asıl amaçlarından biri, gizli sosyal, ekonomik ve güvenlik bilgileri toplayıp, yasa dışı kontratlar yapan şirketler aracılığıyla, internetten şifreli programlar kullanıp bu bilgilerin analizini yaparak terörist hücrelere vermekti. Kullandıkları teknikler arasında düşük ücretli cep telefonu hatları kullanıp çağrıları dinlemek ve Mısır’da, Türkiye’deki teröristlere destek için bu çağrıları analiz edip, sınıflandırmak da vardı.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ