Merkel'den flaş İncirlik açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İncirlik hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu..
Alman haber ajansı Deutsche Welle'ın son dakika olarak geçtiği habere göre, Almanya Başbakanı Merkel, Alman parlamenterlerin Türkiye'de konuşlu Alman askerlerini ziyaretine izin verilmezse İncirlik'ten çekileceklerini söyledi.

Merkel, Brüksel’de gazetecilere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuyu görüşeceğini belirterek şunları söyledi: “Bizim için bunun vazgeçilmez olacağını açıkça söyleyeceğim. Çünkü biz bir parlamento ordusuna sahibiz. Askerlerimizin meclis üyeleri tarafından ziyaret edilebilmeleri gerekir. Aksi takdirde İncirlik’i terk etmek zorundayız. Ziyaretler Alman ordusunun faaliyetleri için esas teşkil etmektedir.”

Erdoğan Brüksel’e ziyaretinden önce, “Böyle bir şey de eğer yapacak olurlarsa bizim için çok da böyle önemli bir sorun değil bu. Giderlerse biz ‘Güle güle’ deriz, başka bir şey değil”demişti.


Tırmanan gerginlik

Almanya’nın ‘Ermeni soykırımı’nı kabulüyle gerilmeye başlayan ilişkiler, darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL uygulamalarına Almanya’dan yükselen eleştiriler, Diyanet’a bağlı imamların casusluk faaliyetleri, 15 Temmuz’dan sonra Almanya’ya sığınanların iade edilmemesi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘Nazi çıkışı’yla iyice bozulmuştu. Ankara’nın ‘İncirlik vetosu’ nedeniyle Almanya’nın Türkiye’deki askerlerini çekmesi de gündemde.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ