Merkel’den Erdoğan’a “operasyonları derhal durdurun” çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Erdoğan’ı arayarak Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği askeri operasyon ile ilgili “derhal durdurun” çağrısında bulundu öğrenildi.
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ısrarı üzerine Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirilen askeri operasyon nedeniyle Türkiye dış politikada yalnız kaldı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel’de Türkiye’nin gerçekleştirdiği askeri operasyona tepki gösterdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’ye Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırısı “derhal durdurma çağrısı” yaptı. Konuyla ilgili açıklama Alman hükümet sözcüsü tarafından yapıldı. Almanya hükümeti, Merkel’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la telefon görüşmesinde “askeri operasyona derhal son verilmesi gerektiğini savunduğunu” söyledi.

ERDOĞAN “YPG’Yİ NATO’YA MI ALDINIZ?” DİYE SORMUŞ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü Azerbaycan seyahati öncesi yaptığı basın açıklamasında Merkel ile yaptığı konuşmadan bahsetti. Erdoğan, Merkel’in “Operasyonları durdurun” çağrısına karşılık “YPG’yi NATO’ya mı aldınız?” diye sorduğunu aktardı.

Almanya Hükümeti tarafından yapılan açıklamanın devamında bölgede yaşayan yerel halkın büyük kesimlerinin sürgün edilmesinin Türkiye’nin güvenlik çıkarlarından bağımsız olarak bölgeyi istikrarsızlaştırma ve terör örgütü IŞİD’in yeniden güçlenmesi tehlikesini ortaya çıkardığı belirtildi.

Merkel’den önce Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer de benzer açıklamalarda bulunmuştu. Almanya’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı CDU’nun (Hristiyan Demokrat Birlik) Genel Başkanı olan Kramp-Karrenbauer, “Türkler bir NATO müttefiki. NATO da değerleri olan bir birlik” demişti. NATO üyelerinin bu değerler doğrultusunda dünya barışının istikrarsızlığına değil, güçlendirilmesine katkıda bulunması gerektiğini dile getiren savunma bakanı, Türkiye’nin askeri harekatı ile ilgili olarak da, “Türkiye’nin, Kuzey Suriye’de bir işgal gücü olarak kalma planına yönelik işaret varsa, buna açık bir yanıt vermek zorundayız. Böyle bir şey olamaz” diye konuşmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ