Mali’de darbecilere ilk ziyaret ‘endişe ve üzüntü duyan’ Türkiye’den

Mali'deki askeri darbeyi üzüntü il karşıladığını açıklamasının ardından bir ay geçmeden Türkiye Mali'yi ziyaret eden ilk ülke oldu.


Ağustos ayında Mali’de yapılan darbe sonrası Fransa yanlısı Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita’nın darbe ile devrilmiş yerine darbeyi gerçekleştiren Halkın Selameti İçin Ulusal Konsey (CNSP) gelmişti.

Dışişleri Bakanlığı, Mali’de silahlı kuvvetler içerisindeki bir grup tarafından yapılan darbe sonucu, Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita’nın, parlamento ve hükümeti feshederek istifa etmeye zorlanmasının “derin endişe ve üzüntüyle” karşılandığını açıklamıştı.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Mali’de iç barış, güven ve istikrar ortamının süratle yeniden tesis edilmesi, Cumhurbaşkanı Keita ve tutuklu bulunan diğer üst düzey yetkililerin derhal serbest bırakılmaları ve ülkede anayasal düzene bir an önce dönülmesi yönündeki güçlü beklenti ifade edilmişti.

Aradan geçen bir aylık sürenin sonunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet Mali’ye gitti ve CNSP ile görüşen ilk ülke Türkiye oldu.

Bakan Çavuşoğlu, Mali ziyaretinin amacına yönelik, “Mali bizim için dost ve kardeş bir ülke. Zor günlerde her zaman Mali’nin ve kardeş Mali halkının yanında olduk. Mali’nin istikrarı, güvenliği ve de ekonomik kalkınması bizler için de önemli. Batı Afrika için önemli ama tüm kıta için de çok önemli. Özellikle Mali’nin içinden geçtiği şu süreçte bu ziyareti gerçekleştirmek istedik” dedi.

Çavuşoğlu sözlerini, “Biraz önce Halkın Selameti için Ulusoy Konseyin Başkanı ve üyeleriyle görüştük. Buraya gelmeden önce Birleşmiş Milletler’in Özel Temsilcisi ve buradaki misyonunun başkanı ile yine Afrika Birliği’nin buradaki temsilcisi ile görüştük. Bundan sonraki süreçte Mali’de hangi adımlar atılabilir, neler yapılabilir, bunları görüştük. Anayasal düzenin tesis edilmesi için Türkiye olarak her zaman Mali halkının yanında olacağız” diye sürdürdü.

FRANSA’YA KARŞI BİR HAMLE Mİ?

Türkiye’nin bir ay gibi kısa bir sürede neden farklı bir pozisyon aldığı henüz bilinmiyor. Ancak Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları sonrası Fransa ile neredeyse her konuda karşı karşıya gelindiği için, Fransa yanlısı bir Cumhurbaşkanı Keita’yı deviren askerler ile görüşmenin bir mesaj olma ihtimali var. Fakat, Dışişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ