Lübnan'da 'WhatsApp' protestolarında iki kişi yaşamını yitirdi

Lübnan'da, yüksek vergi oranları, hükümetin ekonomi politikaları ve iletişime getirilen yeni vergiler nedeniyle başlayan protestolarda 2 kişi hayatını kaybetti.


Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, dün düzenlenen protestolarda eylemciler yüksek vergi oranlarını, hükümetin ekonomik politikalarını ve iletişim araçlarına getirilen yeni vergileri protesto etti. Vergileri reddederek sloganlar atan eylemciler, hükümetin istifasını istedi. 

Protestolarda yakılan ateşlerin sıçradığı binada iki kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Öte yandan Lübnan polisi, protestocuları dağıtmak için biber gazıyla müdahale etti.


Beyrut’un birçok bölgesinde protestolar devam ediyor. Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, "Hükümet ortaklarımıza bizi, halkımızı ve uluslararası ortaklarımızı ikna edecek bir çözüm sunmaları için en fazla 72 saat süre sunuyorum aksi halde başka bir tutum sergilerim." dedi.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma ve telefon görüşme uygulaması olan WhatsApp, ücretsiz iletişim imkanı sağlıyor. Telefon şirketleri, WhatsApp nedeniyle önemli gelir kaybı yaşıyor.

Lübnan'da ise telefon hizmetleri oldukça pahalı ve telekomünikasyon şirketi hükümete yakın bir şirketin tekelinde. Son yıllarda ekonomik sorunlarla boğuşan Lübnanlılar, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimi gerekçesiyle perşembe gece saatlerinde başlattıkları protesto gösterilerini uzun süre sürdürdü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ