Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Mismari; Türkiye’ye ait bir İHA’yı düşürdüklerini açıkladı

Libya’da Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Hafter güçlerine saldırmak üzere olan Türkiye’ye ait silahlı İHA’yı imha ettiklerini açıkladı.


Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleşen ‘Ateşkes’ görüşmelerinin ardından Libya’da Ulusal Ordu Komutanı Halife Hafter’e bağlı güçler, yapılan görüşmelere rağmen Trablus ve çevresine girecek sivil uçakları düşürmekle tehdit etti.

TRABLUS VE ÇEVRESİ UÇUŞA YASAK BÖLGE İLAN EDİLDİ


Libya’daki gerilim Berlin’de gerçekleştirilen görüşmelerinden ardından tekrar tırmanmaya başladı. Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge ilan ederken, ateşkes çağrısına rağmen Trablus ve çevresine girecek sivil uçakları düşürmekle tehdit etti.

Mismari, yaptığı açıklamada Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge ilan ettiklerini belirterek, Trablus’ta bulunan Mitiga Havaalanı’nın LUO hedeflerine yönelik saldırılarda ‘fırlatma rampası’ olarak kullanıldığını öne sürdü.


Türkiye’ye ait olduğu iddia edilen İHA, Hafter güçleri tarafından düşürüldü.

MİSMARİ: BİR TÜRK UÇAĞINI İMHA ETTTİK

Mismari, “Kuvvetlerimize saldırmaya çalışan bir Türk uçağını (İHA) imha ettik ve bu ateşkes anlaşmasının ihlalidir” diye konuştu. Sözcü, ayrıca “Mitiga Havaalanı’ndan ayrılan sivil veya askeri uçaklar hedef alınacak, bu son uyarımız” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Türkiye’nin girişimleriyle Libya’da geçici olarak sağlanan ateşkesi kalıcı hale getirmek için geçen Pazar Almanya’nın başkenti Berlin’de 11 ülkenin üst düzey temsilcilerinin katıldığı bir konferans düzenlenmişti. Konferansta kalıcı ateşkes kararına varılamasa da, bunun için bir yol haritasında uzlaşma sağlanmıştı.

Buna göre kalıcı ateşkesin desteklenmesi, silah ambargosuna uyulması Libya’nın iç işlerine karışılmaması taahhüdünde bulunulmuştu. Ayrıca, Trablus’taki hükümet ile General Hafter destekli Tobruk’taki Temsilciler Meclisinden beşer kişinin katılacağı askeri bir komite ve aynı zamanda Berlin sürecini koordine edecek uluslararası bir komisyonun oluşturulmasına karar verilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ