“Koronavirüs” diyenler ve maske takanlar gözaltına alınıyor

Türkmenistan, koronavirüsle mücadelede sıra dışı bir yöntem buldu. ‘Koronavirüs’ sözcüğünü kullanmak yasaklandı. Medyanın bu sözcüğü dile getirmesi yasaklandı. Salgından söz edenler ya da sokakta maske takanlar gözaltına alınıyor.


Kurbankulu Berdimuhammedov’un yönettiği doğalgaz zengini Orta Asya ülkesi Türkmenistan, koronavirüsü yasakladı. Şu ana dek hiçbir vakanın açıklanmadığı ülkede, ‘koronavirüs’ sözcüğünü dile getirenlerin gözaltına alındığı bildirildi.

Ülke içinde yasaklı olan bağımsız Turkmenistan Chronicle sitesinin haberine göre, yasak sonrasında medyanın artık ‘koronavirüs’ sözcüğünü kullanmasına izin verilmiyor. Sözcük, okul, hastane ve iş yerlerinde dağıtılan sağlık broşürlerinden de çıkarıldı.


SİVİL POLİSLER DEVREDE

Ülkede, dünya çapındaki salgından söz eden kişilerin de tutuklanma riski altında olduğu belirtiliyor. Buna göre, maske takan veya otobüs durakları ile dükkanlarda salgından söz eden kişiler sivil polis tarafından tutuklanıyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, bu kararın ardından yaptığı açıklamada, Türkmenistan devletinin salgına dair tüm bilgiyi bastırarak vatandaşlarını tehlikeye attığı eleştirisinde bulundu. RSF’nin Doğu Avrupa ve Orta Asya masasının başkanı Jeanne Cavelier, “Bu bilgi inkârı sadece en büyük risk altındaki Türkmen vatandaşlarını tehlikeye atmakla kalmıyor, aynı zamanda Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un dayattığı otoriterliği pekiştiriyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ