Koronavirüs 17 can aldı, virüs en az 571 kişiye bulaştı

Çin’de şiddetli akut solunum yolu sendromuyla (SARS) benzerliği bulunan koronavirüs (2019-nCoV) bulaşan kişi sayısı 571'e yükseldi.
Ulusal Sağlık Komisyonu, ülke genelindeki 25 farklı eyalet ve kentte yeni koronavirüs bulaşan kişilerden 95’inin durumunun ağır olduğunu bildirdi.
Bugüne kadar virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 17 olarak açıklandı. Virüsün bulaştığı kişilerle temasa geçen 5 bin 897 kişiden 4 bin 928’i müşahade altına alındı.
Dün itibarıyla (22 Ocak) Hong Kong ve Makao'da birer kişide saptanan virüs, bununla birlikte ABD, Japonya, Güney Kore'de 1’er kişide, Tayland'da 3 kişide tespit edildi.

Vuhan’da ulaşım, turizm durdu


Virüsün ortaya çıktığı Hubey eyaletine bağlı 11 milyon nüfuslu Vuhan kentinde salgının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler arasına ulaşımın durdurulması da eklendi.
Kente ulaşım otobüs, metro, feribot seferleriyle hava yolu ve demiryollarının dış hat seferleri ikinci bir talimata kadar kapatıldı.

Vuhan yerel hükümet birimlerinden yapılan açıklamayla halktan "özel bir nedeni olmaması durumunda" şehri terk etmemesi ve tüm halkın maske takması talep edildi.

Bu arada, kente 22 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında grup tur hizmeti verecek bütün turizm acentelerinin faaliyetleri ikinci bir açıklamaya kadar askıya alındı.
Yerel hükümet ayrıca kentteki turizm destinasyonları ve otellerin 8 Şubat’tan önce büyük çaplı etkinliklerini askıya alması talimatı verirken, söz konusu önlemlerin "virüsün yayılmasını etkili bir şekilde kesmek için" alındığını kaydetti.

Maske temini için acil durum koordinasyonu

Euronews'in haberine göre; Çin Sanayi ve Enformasyon Bakanlığı, 2019-nCoV virüsü nedeniyle büyük çaplı maske taleplerinin karşılanması için maske üretimi konusunda acil durum koordinasyonu başlattı.
Bakanlığın tüm eyaletlerde maske üretimini hızlandırmak için yerel maske üreticilerini koordine edeceği belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ