KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: Seçimlere müdahale var

“Bizden Türkiye düşmanı çıkmaz; biatçı bir anlayış da çıkmaz” diyen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 11 Ekim’de gerçekleştirilecek olan seçimlere Türkiye’nin müdahale ettiğinine dair ipuçları olduğunu açıkladı.


KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 11 Ekim’de gerçekleştirilecek olan seçimlere Türkiye’nin seçimlere dışarıdan müdahale edeceğine dair ipuçlarının olduğunu öne sürdü.

Euronews kanalına konuşan Akıncı, 15 Temmuz’da Türkiye’de sivil yönetimi desteklediklerini belirterek şöyle konuştu:


“Türkiye’nin demokrasisine, sivil yönetimine, halkına onun kararına duyduğumuz saygı gereği bunu yaptık. Şimdi biz de Kıbrıs Türk demokrasisine, halkımızın kararına aynı saygıyı bekliyoruz. Seçimde kimsenin bir taraf olmak gibi bir yanlışa düşmemesini bekliyoruz. Bu konuda ipuçları olduğu için söylüyorum.”

MÜDAHALESİZ BİR SEÇİM İSTEDİ

“Müdahalesiz bir seçim, Kıbrıs Türk halkının kendi kaderini kendisinin belirleyeceği ve şaibesiz bir seçim olması her şeyin üzerinde gelir, buna da her makamın saygılı olması gerekir. Bizi tanıdığını dünyaya ilan eden Türkiye Cumhuriyeti bile tanımanın gereklerini tam olarak yerine getiremediği gibi, Güney Kıbrıs’ı tanımamanın gereklerini de tam olarak yerine getiremedi bunca yıldır.”

“BİZDEN BİATÇI BİR ANLAYIŞ ÇIKMAZ”

Rumların hakim olacağı bir devlet içerisinde azınlık hakları ile Kıbrıs Türk halkının var olamayacağını söyleyen Akıncı, “Bu mümkün değil ama aynı şekilde Kıbrıs Türk halkı, Türkiye’nin bir alt yönetimi gibi algılanmak da istemiyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından Türkiye ile karşılıklı saygı temelinde bir ilişkiyi savunduğunu belirten Akıncı “Bizden Türkiye düşmanı çıkmaz; boşuna uğraşmasınlar ama ‘otur Arap, kalk Arap’ misali biatçı bir anlayış da çıkmaz” İfadelerini kullanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ