KDP: Kürdistan referandumu bu yıl

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında Erbil'de yapılan toplantıda bağımsızlık referandumunun bu yıl yapılması kararlaştırıldı.
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) başkanı Mesud Barzani başkanlığında gerçekleşen KDP ile KYB'li üst düzey yetkililerin katıldığı toplantıda bağımsızlık referandumu tarihinin belirlenmesi için ortak komisyon kurulacağı belirtilmişti.

Rûdaw'a konuşan KDP Politbüro üyesi Mahmud Muhammed, Erbil'e bağlı Pirmam ilçesinde yapılan toplantıda, referandumun 2017 yılında yapılmasına karar verdiklerini söyledi.

Mahmud Muhammed, “Kurulan ortak komisyon referandum ve Kürdistan Bölgesi'nin geleceğini belirlemek için siyasi partilerle görüşecek. Aynı zamanda da Bağdat ve komşu ülkelerle diyaloğ kuracak” dedi.


Ortak heyetin ilk olarak yarın Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) partisini ziyaret edeceği ifade edildi.

KDP'li yetkili, heyette KDP politbüro üyeleri Dr. Roj Nuri Şaves ve Hoşyar Zebari, KYB Politbüro Sekreteri Mele Bahtiyar ile KYB Politbüro üyesi Hakım Kadir'in katılacağını söyledi.

Başkan Barzani, geçen Perşembe günü Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'i Erbil'deki başkanlık konutunda kabul etmişti.

Görüşmede Başkan Barzani, "Dünyanın Kürdistan halkının kendi geleceği hakkında vereceği karardan haberdar olabilmesi için yakın bir zamanda bağımsızlık referandumu düzenleyeceğiz" demişti.

Ancak Goran gibi Kürt partileri, "ortak komisyon"yerine Kürdistan parlamentosunun aktifleştirilmesini ve kararların burada alınmasını talep ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ