Katar yolun sonuna geldi! Teröre desteğe dev fatura

Suudi Arabistan dahil dört ülke, Katar ile ilişkilerini "teröre destek" iddiasıyla durdurdu. Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılması gerektiği duyuruldu.
Erdoğan'ın yakın dostu Katar emiri şeyh Tamim bin Hamad için deniz bitti... 

​Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır, "terör örgütlerine desteği" nedeniyle Katar ile diplomatik ilişkileri kesti. Dört ülke Katar vatandaşlarına topraklarını terketmeleri için 2 hafta süre verdi. Bu 4 ülkeye Hint Okyanusu'ndaki ada ülkesi Maldivler, Ortadoğu ülkesi Yemen ve Afrika ülkesi Libya da katıldı, Katar'la ilişkiyi kestiklerini açıkladıkar. 

Maldivler, özellikle Suudi Arabistan'ın ciddi yatırımlar yaptığı bir Güneydoğu Asya ülkesi olarak bilinirken Yemen'de Suudilerin uydusu olarak kurulan hükümet işbaşında.

Katar hali hazırda Erdoğan Rejimi'nin ana destekçisi konumunda. 

HALK MARKETLERE HÜCUM ETTİ
Katar'da yaşayanlar marketlere akın ederken ülkede tam bir panik yaşanıyor. PressTV'nin haberine göre Suudi Arabistan'ın Katar'la sınırını kapatması üzerine temel kaynaklara ulaşım konusunda endişe duyan Katarlılar marketlere akın etti.

Katarlıların marketlerden gıda alışverişi yaptıkları görüldü.

48 SAAT SÜRE VERDİ
Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, ülke güvenliği için Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapattıklarını, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılması gerektiğini duyurdu. Karara gerekçe olarak Katar'ın terörist gruplara verdiği iddia edilen destek gösterildi.

Ülkelerin devlet haber ajanslarında yer alan haberlerde kararın Basra Körfezi'ne kıyısı olan Arap ülkelerinden Katar'ın "terör örgütlerine desteği" nedeniyle alındığı belirtilirken, Mısır ve Suudi Arabistan bu ülke ile kara, deniz ve hava yolu ile ulaşımı da kesti.

Bu tartışmalı ve koordineli karar, Katar'ın Müslüman Kardeşler'e verdiği desteğin tartışılmasını takip etti. Katar ayrıca İran'a da destek vermekle eleştiriliyor.

Suudi Arabistan devlet haber ajansı SPA'da yer alan bir haberde Suudi Arabistan Katar'ı militan grupları desteklemek ve onların ideolojisini yaymakla suçladı.

SPA'da yer alan açıklamada "Katar bölgede istikrarı tehdit eden Müslüman Kardeşler, IŞİD, El Kaide'nin de dahil olduğu birçok terörist ve mezhepçi grubu kucaklıyor ve sahip olduğu medya ile bu grupların mesajlarının ve planlarının sürekli promosyonunu yapıyor" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada Katar ayrıca İran yanlısı milisleri de desteklemekle suçlanıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise Körfez ülkelerine bir arada kalma çağrısı yaptı. Tillerson ülkelere aralarındaki farklılıkları oturup konuşmaları tavsiyesinde bulundu.  Bahreyn resmen duyurdu

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, ülkenin güvenliği için  Bahreyn'in Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu. 

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan açıklamada,  Bahreyn'in Doha'daki diplomatik misyonlarını geri çağırdığı ve Katar  diplomatlarına da ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre tanındığı bildirildi.

Bahreyn vatandaşlarının Katar'a seyahat etmesinin, Katar vatandaşlarının da ülkeye gelmeleri ile transit geçiş yapmalarının yasaklandığı  belirtilen açıklamada, Bahreyn'de oturumu olan veya turistik gezi için ülkede  bulunan Katarlıların 14 gün içinde ülkeyi terk etmeleri gerektiği, bu açıklamanın  yayımlanmasından 24 saat sonra Bahreyn hava sahası, kara suları ve limanların da  Katar'a kapatılacağı ifade edildi.

"Katar'ın uluslararası kanunlar, ikili anlaşmalar ve bölgesel  sözleşmeleri hiçe sayarak ülke güvenliğini tehdit etmesi, iç işlerine karışması,  silahlı terör örgütlerine destek vermesi, İran ile bağlantılı silahlı terör  örgütlerine Bahreyn'de eylem yapması için finansal destek sağlaması" nedeniyle  ilişkilerin kesildiği aktarılan açıklamada, Katar'ın bu tehlikeli davranışlarının  sadece Bahreyn'i değil, bölge ülkelerinin güvenliğini de tehdit ettiği, bu  davranışlar karşısında sessiz kalınmasının mümkün olmadığı kaydedildi.Katar, Yemen'deki Uluslararası Koalisyon'dan çıkarıldı

Öte yandan Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'de Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon Komutanlığı, Katar'ın koalisyondaki rolünün sona erdiğini duyurdu.

Katar'ın, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'de Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon'daki rolünün sona erdiği bildirildi. Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'da yayınlanan Koalisyon Komutanlığı açıklamasında, Uluslararası Koalisyon'un, "Yemen’de terörizmi güçlendirmesi ve darbeci milislerle ilişkilerinden dolayı" Katar'ın koalisyondan çıkarılmasına karar verdiği kaydedildi. 

KATAR VATANDAŞLARINA İKİ HAFTA SÜRE

Katar henüz bu konuda bir açıklama yapmazken, ülke Yemen'de savaşan Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyondan da uzaklaştırıldı. Ayrıca bu ülkeler Katar vatandaşlarına bulundukları ülkeleri terk etmeleri için iki hafta süre tanıdı.

Terörle ilişkilerinden dolayı...

Açıklamada, "Yemen’de meşruiyeti destekleme amacıyla kurulan Arap Koalisyonu Komutanlığı, koalisyonun terörle mücadelesi ilkesine aykırı olarak Katar’ın başta El Kaide ve IŞİD olmak üzere Yemen’de terörizmi güçlendirmesi ve darbeci milislerle ilişkilerinden dolayı koalisyondan çıkarılmasına karar verdi" ifadeleri yer aldı.

Katar ile Arap ülkeleri arasındaki siber saldırı krizi

Katar Resmi Haber Ajansı (QNA), 23 Mayıs gecesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye atfedilen "ABD'ye karşı ve İran'ı destekleyici" açıklamalar yayınlamıştı. Açıklamalar kısa süre içinde medyada geniş şekilde yer almıştı.

Bundan birkaç saat sonra açıklama yapan Katar hükümeti İletişim Dairesi Direktörü Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, QNA sitesinin siber saldırıya uğradığını duyurmuştu. Katar Dışişleri Bakanlığının açıklamasında da QNA'nın siber saldırıya uğradığı ve yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, medya organlarından bu açıklamaları dikkate almalamaları talep edilmişti.

"Bizi hedef alan kampanya var"

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise 25 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında, medya üzerinden ülkesini hedef alan bir kampanya bulunduğunu belirterek, "Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor ancak burada Katar'ı hedef alan bir kampanya olduğu açık ve biz de buna karşı koyacağız." demişti.

2014 yılında da kesilmişti
Daha önce 2014 yılında yaşanan bir gerginlik nedeniyle Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri Doha elçilerini geri çekmişlerdi. Ancak seyahat serbest bırakılmış, Katarlılar da bundan etkilenmemişti. Doha ve en yakın müttefikleri arasındaki bu gerginliğin Ortadoğu'da yankıları olması bekleniyor.

Katar'ın ayrıca 2022 Dünya Kupasına ev sahipliği yapması planlanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ