Katar ve ABD’nin ortak tatbikatı sona erdi

ABD’nin Katar’la Katar’da gerçekleştirdiği ortak askeri tatbikat bitti. Katar’dan yapılan açıklamada, tatbikat talebinin ABD’den geldiği belirtildi.
Başkan Donald Trump’ın “Katar terörizme üst düzeyde destek veriyor” sözlerine karşı Doha yönetimiyle 12 milyar dolarlık savaş uçağı anlaşması imzalayan ABD’nin Katar’la gerçekleştirdiği ortak askeri tatbikat sona erdi.

‘TATBİKAT TALEBİ BİRKAÇ HAFTA ÖNCE ABD’DEN GELDİ’

Katar resmi haber ajansı QNA’nın Katar Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı ve AA'nın aktardığı habere göre, ‘Bizler Faniyiz, Katar ve (Katar Emiri) Temim Kalıcıdır’ isimli ortak tatbikat dün bitti. ‘Ortak eylem ilkesini elde etme’ amacıyla Katar’ın güneyindeki El Kalayil bölgesinde gerçekleştirilen tatbikatta Katar Özel Kuvvetleri, Katar Emirliği Hava Kuvvetleri ile ABD Özel Kuvvetleri yer aldı.


Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el Atiyye’nin de katıldığı tatbikat talebinin ‘birkaç hafta önce’ ABD’den geldiği belirtildi.

EL KUVARİ: AVRUPALI MÜTTEFİKLERİMİZ ORTAK TATBİKAT TALEBİNDE BULUNUYOR

Tatbikata ilişkin AFP’ye konuşan Katar Donanma Komutanı Muhammed Desmal el Kuvari, ‘Katar ve müttefiklerinin yer aldığı tatbikatların süreceğini’ belirtti. El Kuvari, “Pek çok müttefikimiz sularımızda tatbikat yapmak için talepte bulunuyor. Avrupalı müttefiklerimizin donanmalarından tatbikat talebi geliyor” dedi.

ARAP ÜLKEKERİYLE KATAR ARASINDAKİ SİYASİ KRİZDEN SONRA BİR İLK

Geçen cuma başlayan ortak tatbikata, iki ABD savaş gemisi ile Katar deniz kuvvetlerinden birlikler katılmıştı. Tatbikatın füze ve top atışlarının yapılacağı bir dizi özel deniz operasyonu ile Katar ve ABD uçakları ile deniz unsurlarının ortak operasyon icrasını içerdiği duyurulmuştu.

Tatbikat, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında başlayan krizden sonra bir ilk olma özelliği taşıyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran’da ‘teröre destek vermekle suçladıkları’ Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan, Katar’ın tek kara sınırını da kapatmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ