Katalonya bağımsızlığını askıya aldı!

Hükümetle diyalog kurmak için...
Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, İspanyol hükümeti ile diyalog kapısını açmak için bağımsızlık ilanını askıya alıyorum” dedi.

Katalonya halkı 1 Ekim’de gerçekleşen referandumda bağımsızlığa yüzde 90’la ‘Evet’ demişti.

İspanya hükümeti Katalonya’nın bağımsızlığına şiddetle karşı çıkıyor.


‘Katalonya bağımsızlık hakkı kazandı’Bugün yerel parlamentoda yapacağı konuşma merakla beklenen Puigdemont, AA’nın aktardığına göre şunları söyledi: “1 Ekim’deki referandum sonucuna göre Katalonya bağımsızlık hakkı kazandı. Katalonya’nın cumhuriyet yönetiminde bir devlet olması için halkın bana verdiği yetkiyi üstleniyorum. Ama İspanyol hükümeti ile diyalog kapısını açmak için bağımsızlık ilanını askıya alıyorum. İspanyol hükümetinden arabuluculuğu kabul etmesini istiyorum.”

Katalonya’nın bir Avrupa sorunu olduğunu kaydeden Puigdemont, “Benden hiçbir zaman tehdit ve şantaj duymayacaksınız. Gerilimi artıracak değil azaltacak mesajlar vereceğim. Asla hepimiz aynı fikirde olmasak da birlikte yaşayacağız” dedi.
İspanyol halkına da seslenen Puigdemont şöyle konuştu: “İspanya ve İspanyol halkıyla iyi ilişkiler bizim arzumuz ve önceliğimiz. Biz suçlu, deli ya da darbeci değiliz. Oy kullanmak isteyen normal bir halkız. İspanya ve İspanyollara karşı değiliz. Tam tersine daha iyi anlaşmak istiyoruz. Bu zamana kadar ilişkilerin işlemediğini hepimiz gördük. Anayasanın ötesinde de bir demokrasi var. Bunu herkes görmeli.” 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ