Japon Bakan’ın o sözleri pahalıya patladı

Japonya Kalkındırma Bakanı Masahiro Imamura 2011 yılında ülkenin kuzeyinde yaşanan deprem ve tsunami felaketi nedeniyle yaptığı yorumdan ötürü istifa etti.
Japonya’nın kuzeyinde 6 yıl önce deprem ve tsunami ile yerle bir olan, üstüne bir de Fukuşima santralinde nükleer sızıntı yaşanan bölgenin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çalışan Imamura’nın gafını Japonya affetmedi.

“İYİ Kİ TOKYO’DA OLMADI”

Imamura önceki gün basına yaptığı açıklamada “Deprem iyi ki Tokyo’da değil, Tohoku bölgesinde oldu” sözleri ülkede büyük tepki çekti.


Başbakan Şinzo Abe bakanının bu sözlerini, “inanılmaz derecede uygunsuz” bulduğunu ifade etmesiyle Imamura istifasını açıkladı.

25 trilyon yen (yaklaşık 805 milyar TL) değerinde zarara neden olan deprem için Imamura, “Yine de bunun Tohoku’da olması iyiydi. Eğer Tokyo’ya yakın bir bölgede olsa korkunç bir bedeli olurdu” demiş ve sonrasında bu sözlerini geri aldığını açıklamıştı.

11 Mart 2011’de yaşanan 9.0 büyüklüğündeki Tohuku depremi ve tsunamisi sonrası, dünyadaki en büyük 25 nükleer santralden biri olan Fukuşima’da radyoaktif madde sızıntısına neden olmuştu. Depremde 15 bin 828 kişi yaşamını yitirdi, 3 bin 760 kişi ise kayıp olarak kayıtlara geçti. 6 dakika boyunca süren depremin ardından 11 binden fazla artçı sarsıntı meydana geldi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ